Svobodné celní pásmo, celní sklad, skladové a kancelářské prostory

Výpadky v námořní přepravě se přelévají i na železnici

Kongesce v přístavech v deltě Perlové řeky vyvolala další prudký nárůst objemů a sazeb pro čínsko-evropskou železniční nákladní dopravu, což způsobuje zpoždění a nedostatek kontejnerů.

 

Počet vlaků valících se po kolejích Hedvábné stezky pokračoval v květnu ve dvouciferném růstu, který byl ale v letošním roce už zaznamenán: Podle čínské Národní komise pro rozvoj a reformy (National Development and Reform Commission) bylo vypraveno 1357 vlaků s 131.000 TEU, což je meziročně o 31 % respektive o 40 % více.


A zatímco Yantian International Container Terminal se dostává zpět do tempa, neodbavené kontejnery v přístavu by se ještě mohly zdržet týdny, a zatím se mnoho přepravců obrátí na železnici, aby dostali svůj náklad z Číny.


Nicméně Marco Reichel, ředitel APAC se sídlem v Šanghaji ve společnosti Crane Worldwide Logistics uvedl, že přetížení námořní nákladní dopravy mělo dopad i na železnici.


„Kontejnery pro nákladní železniční dopravu jsou v Jižní Číně velmi nedostatkové", řekl. „Kvůli zpožděním v Yantianu je po železnici velká poptávka, což bude vzhledem k současnému přetížení v Nansha pravděpodobně pokračovat.” Kongesce se rozšířila i na železniční uzly, potvrzuje Robert Foster, business development manager pro střední a severní Čínu ve společnosti Norman Global Logistics. Vysvětlil: „Na většině hlavních uzlů jsou problémy s dopravními zácpami; v Číně jsme svědky sedmi až desetidenního zpoždění a také zpoždění o jeden až dva týdny na hraničním přechodu Bělorusko-Polsko."
Po katastrofálních zpožděních v deltě Perlové řeky je poptávka po železnici „velmi“ na vzestupu, což vytlačilo ceny na rekordní úroveň kvůli nedostatku vybavení a prostoru. Sazby dosáhly kolem 17.000 dolarů [za feu] do Hamburku, plus mínus několik stovek dolarů, v závislosti na místě původu.


„Očekávám navíc, že ceny ve druhé polovině července dále porostou, protože sazby námořného stále rostou a železnice má tendenci je následovat.”