Svobodné celní pásmo, celní sklad, skladové a kancelářské prostory

SSL Express 23-02-2021 Něco z marťanské logistiky = pokus o první vzlet stroje na jiné planetě

Řídící pracovníci mise v laboratoři Jet Propulsion Laboratory NASA v jižní Kalifornii obdrželi první zprávu o stavu od vrtulníku Ingenuity Mars Helicopter, který přistál 18. února 2021 v kráteru Jezero, připojený k břichu roveru Mars 2020 Perseverance.

 

Zpráva, která dorazila v 15:30 PST (18:30 EST) prostřednictvím připojení přes Mars Reconnaissance Orbiter naznačuje, že jak vrtulník, který zůstane připojený k vozidlu po dobu 30 až 60 dnů, tak jeho základnová stanice (elektrická skříň na vozidle, která ukládá a trasuje komunikaci mezi rotorovým letounem a Zemí) fungují podle očekávání.

„V datech hledáme dvě položky zásadní důležitosti: stav nabití baterií Ingenuity a potvrzení, že základnová stanice funguje tak, jak je navrženo, a řídí topná tělesa, aby se vypínala a zapínala tak, aby udržovala elektroniku vrtulníku v očekávaném dosahu, "řekl Tim Canham, vedoucí operací pro vrtulník Ingenuity na Marsu. „Zdá se, že oba fungují skvěle. S touto pozitivní zprávou postoupíme vpřed k zítřejšímu nabití baterií vrtulníku."

Pro úspěch vrtulníku na Marsu je nezbytné zajistit, aby měl Ingenuity dostatek akumulované energie k udržení vytápění a dalších životně důležitých funkcí a zároveň k udržení optimálního stavu baterie. Hodinové nabíjení zvýší kapacitu baterie letounu na přibližně 30% jeho celkové kapacity. Několik dní poté jim bude dodána energie znovu, aby dosáhly 35%, a další nabíjení se plánují každý týden, zatímco vrtulník bude připojen k vozidlu. Data zasílaná během zítřejších relací nabíjení budou porovnána s relacemi nabíjení baterie provedenými během letu na Mars, aby tým pomohl naplánovat i budoucí relace. Stejně jako větší část vrtulníku o hmotnosti 4 libry (2 kilogramy),  je šest lithium-iontových baterií již připraveno. V současné době dostávají energii z napájecího zdroje roveru. Jakmile bude Ingenuity vysazen na povrch Marsu, budou baterie vrtulníku nabíjeny pouze vlastním solárním panelem. Poté bude mít vrtulník 30denní experimentální okno pro letový test o délce 30 marťanských dnů (31 na Zemi). Pokud Ingenuity přežije své první mrazivé marťanské noci - kde teploty klesají až na minus 130 stupňů Fahrenheita (minus 90 stupňů Celsia) - bude tým pokračovat prvním vzletem letounu na jiné planetě. Pokud Ingenuity uspěje při prvním letu, tedy vzlétne a bude se vznášet, bude dosaženo více než 90% cílů projektu. Pokud rotorový letoun úspěšně přistane a zůstane provozuschopný, mohly by být provedeny až další čtyři pokusné lety, a každý z nich by navázal na úspěch předchozího.