Svobodné celní pásmo, celní sklad, skladové a kancelářské prostory

SSL Express 01-09-2020

Je EU schopna užší koordinace při pokusech o omezení šíření nákazy? | Maďarsko už zase zlobí, zpřísňuje kontroly na hranicích a omezuje pohyb osob. | Nehoda na železniční trase podél Rýna.

 

Je EU schopna užší koordinace při pokusech o omezení šíření nákazy?


Státy EU požadují lepší koordinaci.


Koordinace je stále více žádoucí, říká europoslankyně Anna Cavazzini (Zelení) a její stranická kolegyně z Bundestagu Franziska Brantner. Dámy napsaly dopis federálnímu ministru zahraničí Heiko Maasovi, v němž ho žádají, aby usiloval o koordinaci cestovních varování během německého předsednictví v Radě EU.


"Například naše sousední země, Rakousko a Francie, nedodržují nejnovější cestovní varování pro regiony Bruselu a Antverpy na základě kritérií ministerstva zahraničí, zatímco v Německu se na navrátilce vztahují předpisy o karanténě a koronových testech v jejich příslušné spolkové zemi." Belgie zároveň varuje před cestou do německých regionů Darmstadt, Düsseldorf a Arnsberg podle vlastních kritérií a vlastních výpočtů. Tato nekonzistentní cestovní varování, v některých případech mezi regiony, které jsou podobně postiženy, nedávají smysl, píší poslanci. „Naléhavě potřebujeme společný přístup k cestovním upozorněním a preventivním opatřením, abychom na podzim neskončili plošným uzavíráním hranic, protože Maďarsko již znovu zavádí,“ uvedl Cavazzini.


Francouzský ministr zahraničí pro Evropu Clement Beaune oznámil, že Paříž spolupracuje s německou vládou na prosazení větší koordinace. Evropská komise toto téma podle svých vlastních informací také propaguje. Usiluje se o společná kritéria pro hodnocení rizik infekce, koordinovanou „barevnou škálu“ pro identifikaci rizik v regionech cestování a společné předpisy pro navrátilce z rizikových oblastí, uvedl mluvčí. Minulý pátek o tom členské státy diskutovaly poprvé na technické úrovni.
 
 

Maďarsko už zase zlobí, zpřísňuje kontroly na hranicích a omezuje pohyb osob.


Vzhledem k rostoucímu počtu lidí infikovaných koronavirem v jiných zemích EU maďarská vláda oznámila, že ode dneška neumožňuje cizincům vstoupit do země, a že vracející se Maďaři budou umístěni do karantény. Jak pravidla a hraniční kontroly přesně vypadají a co to znamená pro nákladní dopravu, zůstalo ještě včera nejasné. Web Sixfold.com uvádí pouze čekací doby na nákladní automobily v délce asi 30 minut v Nadlaci na hranici mezi Rumunskem a Maďarskem a dopravní zácpu v délce 5 kilometrů v Oradea a čekací dobu asi 30 minut při vjezdu přes chorvatský Hodosan.


Na poslední videokonferenci zemí EU o cestovních omezeních maďarská vláda v pátek neoznámila žádné nové hraniční kontroly, uvedl mluvčí Komise EU. Komise nadále věří, že hraniční kontroly nejsou účinným způsobem boje proti pandemii. Je-li to nutné, měly by členské státy omezit svobodu cestování co nejkonkrétněji, nikoli plošně a po konzultaci s ostatními státy.
 
 

Nehoda na železniční trase podél Rýna.


Poté, co došlo k vykolejení cisternového vozu s bionaftou, byla od neděle večera uzavřena pravobřežní železniční trasa podél Rýna Lahn Valley v oblasti Lahnstein. Vlak s 19 vozy byl na cestě z Rotterdamu do Basileje. Šest vagónů se převrátilo; obsah - celkem 150 000 l - zcela unikl ze dvou. Nákladní doprava bude z velké části odkloněna nalevo od Rýna, uvádí DB Netz. Regionální doprava se otáčí na posledním nádraží před Niederlahnsteinem. Lahnsteinští dobrovolní hasiči a profesionální hasiči Koblenz přečerpali náklad z vykolejených cisternových vozů do nákladních vozidel a uvolnili cisternové vozy. Vykolejené vozy mají být odtaženy dnes (31. srpna). Vyšetřování převzala federální policie v Trevíru. Otázka možného znovuuvolnění trasy je aktuálně otevřená.