Svobodné celní pásmo, celní sklad, skladové a kancelářské prostory

SSL EXPRES - č.23/2020 - informační týdeník ze světa spedice a logistiky

REKORDNÍ VÝSLEDEK PRO HOLDING BLUE WATER | PILOTNÍ VLAK CARGOBEAMERA OD HOLANDSKÉ HRANICE | PANDEMIE KORONA A ZTRÁTY OBRATU SPEDITÉRŮ V BRÉMÁCH | HAPAG-LLOYD CHCE I PŘES KORONAKRIZI DOSÁHNOUT ZISKU | ...

 

DÁNSKO

REKORDNÍ VÝSLEDEK PRO HOLDING BLUE WATER

Dánský Blue Water Holding, ve kterém jsou sdruženy celkové činnosti dopravní skupiny, zvýšil v roce 2019 svůj zisk o 1,3 milionu eur na 25,7 milionů. Obrat narostl ze 746 milionů eur na 858 mil. eur, což odpovídá nárůstu o 15 procent. Silně zejména zabodovala složka energie a projektů skupiny, sídlící v Esbjergu. V ní se realizuje řada velkých logistických akcí ve spojitosti s rozšiřováním naftových polí v Kazachstanu. Projekty začaly před několika roky a poběží ještě do r. 2021. Také klíčové aktivity jako chladírenská logistika, přístavní služby, logistika pro větrnou energii a námořní zboží přispěly kladně k výsledku skupiny s jejími 1.750 zaměstnanci. I když se Blue Water díky zlepšeným obchodním procesům a optimalizovaným provozním oběhům jeví v dobré kondici, s ohledem na situaci Covid-19 vládne určitá nejistota pokud jde o finanční výsledky v letošním roce. „Závisíme na tom, jak rychle a v jakém rozsahu hospodářství znovu nabere dech. Vede to k určité nejistotě pokud jde o roční výsledek“ sdělil generální ředitel Soren Norgaad Thomsen. Ve vedení společnosti došlo loni ke změnám. Zakladatel a majitel Kurt Skov převedl v rámci generační změny velkou část akcií Holdingu Kurt Skov na svou dceru Anne Skov. Kurt Skov Holding vlastní 25 procent skupiny Blue Water. Zbylých 75 procent je v držení Blue Water Foundation

 

LITVA

PILOTNÍ VLAK CARGOBEAMERA OD HOLANDSKÉ HRANICE

Lipský Cargobeamer organizuje pilotní vlak mezi Kaldenkirchenem na německo-holandské hranici a Litvou. Nasazena jsou speciální vagóny Cargobeamera, na kterých lze rovněž přepravovat návěsy, nehodící se pro jeřábový překlad. Pro trasu o 1.600 km vlak potřebuje 35 hodin. Partnery v pilotní dopravě jsou LG Cargo, složka nákladní dopravy Litevské dráhy a polská nákladní dráha PKP Cargo. Osm velkých dopravních a logistických podniků zde zapojilo své ložné jednotky. Trasa pro pilotní dopravu byla dobře zvolena: z Litvy přes Polsko do západní Evropy a v protisměru se odvíjí většina transportů ještě po silnici. „Litva je domovem řady velkých logistiků, v udržitelné železniční dopravě mezi střední Evropou a Pobaltím vidíme velký trh budoucnosti“ potvrzuje Hans-Jürgen Weidemann, generální ředitel u Cargobeameru. Jeho podnik zahájil již před deseti lety první projekt EU s litevskými partnery.

 

NĚMECKO

PANDEMIE KORONA A ZTRÁTY OBRATU SPEDITÉRŮ V BRÉMÁCH

Každý pátý brémský spediční podnik bude mít obavu o svou existenci, pokud se světové hospodářství v dohledné době nezotaví. 80 procent z nich však považuje svoji likviditu za dostatečnou, aby přestálo nezměněné ekonomické podmínky také v příštích šesti měsících. Oliver Oestreich, předseda Spolku brémských speditérů, počítá se zlepšením ve světovém hospodářství v letošním druhém pololetí. „Ale bude třeba delší doby, než se znovu dosáhne úrovně roku 2019“. Podle aktuálního bleskového dotazování ze strany Spolku zaznamenaly spediční a logistické podniky citelné množstevní a tím obratové ztráty na základě celosvětové pandemie korona. Mnoho brémských speditérů je specializováno na organizaci exportů a importů přes moře. Tyto transporty poklesly přibližně o 30 procent. V leteckém zboží to činí dokonce 40 procent. Zde se ukazuje, že světově pozastavené osobní lety tím chybí s nákladními prostory pro letecké zboží. 55 procent podniků řeší poklesy obratu kratší prací dotčených částí firem. V průměru se u takto postižených podniků krátí pracovní doba o 30 procent. Naproti snižování personálu mohou podniky v současnosti převážně vyloučit. „Pracovníci jsou našim nejdůležitějším kapitálem“ ujišťuje Oestreich. „Jejich odborné znalosti a zkušenosti jsou pro úspěch podniku rozhodující. Právě v těchto těžkých dobách je vývoj nabídky zvlášť náročný. „Proto budou pracovníci také naléhavě zapotřebí, až se světové hospodářství rozjede“.

 

HAPAG-LLOYD CHCE I PŘES KORONAKRIZI DOSÁHNOUT ZISKU

Kontejnerové rejdařství Hapag-Lloyd hledí s nadějemi na oživení ekonomiky ve druhém pololetí. Management a generální ředitel Rolf Habben Hansen chtějí snížit náklady o třímístnou milionovou částku tak aby so dosáhlo jak plánováno operativního zisku (Ebit) od 0,5 do 1 miliardy eur. „I když jsme se počátkem roku museli střetnout s protivětrem a počítáme s výrazným vlivem pandemie koronaviru“ řekl Habben Jansen v minulých dnech v Hamburku. Vedení podniku sází na to, že pandemie dosáhne vrcholu ve druhém čtvrtletí a že světové hospodářství půjde opět vzhůru. Horní konec předpovědi je dosažitelný jen tehdy, když se poptávka po kontejnerové dopravě oživí rychleji než jak očekávají tržní studie. Za první čtvrtletí zvýšilo rejdařství svůj obrat díky vyšším dopravním množstvím (3 miliony Teu) a lepším sazbám ve srovnání s předchozím rokem o šest procent na dobré 3,3 miliardy eur. Ebit však poklesl o jednu čtvrtinu na 160 milionů eur. Vedení podniku vysvětlilo poklesy především vyššími náklady za pohonnou hmotu bez síry a vyčerpáním palivových rezerv vlivem koronakrize.

 

RAKOUSKO

RAKOUSKÁ POŠTA HLÁSÍ POKLES OPERATIVNÍCH VÝSLEDKŮ

Při zvýšení koncernového obratu o 2,1 procenta za první čtvrtletí 2020 na 502,9 milionu eur pokles operativní výsledek (Ebit) v tomto období o více než 24,1 milionu eur na 33,3 milionu. Koncernový výsledek poklesl ve rovnání s předchozím rokem o cca 39 procent. Důvodem měly být náběhové náklady pro novou obchodní oblast bank99. Od 1. dubna nabízí koncern v svých 1.800 filiálkách navíc také bankovní konta. Zejména deficitními se jevily výdaje na složku Filiale & Bank (s minusovou částkou 16,4 mil. eur). Také v oblasti dopisové a reklamní pošty musel koncern zaznamenat ztrátu. Pokles dopisové pošty během koronové pandemie snížil koncernový výsledek (Ebit) o 15,8 procent. Na úseku balíky a logistika podnik profitoval ze zvýšených objednávek online a registroval nárůst o 28,6 procent na 8,7 mil. eur. – „Doufáme, že budeme rychle při naší staré síle“ řekl člen představenstva Walter Oblin, odpovídající za finance. Výhled na rok 2020 nechtěl koncern udat. Počítá s dalším poklesem v dopisové a reklamní oblasti. Očekává se nárůst obratu balíků, ale bude provázen vyšším nákladovým zatížením. Bude pokračovat plynulý rozvoj složky bank99. –

 

SRÍ LANKA

ČÍNSKÁ KERRY LOGISTICS EXPANDUJE DO SRÍ LANKY

V rámci joint venture se podnik spojuje s investiční společností IAS Holdings. Se sídlem v Columbu na Srí Lance je nově založená joint venture Kerry Logistics Lanka důležitým předělem mezi podnikovými stanovišti ve východní Asii, jižní Asii, Africe, a Evropě. Již v loňském roce podnik informoval, že hodlá globálně expandovat. Cílem je přitom posílení mezinárodních spedičních aktivit na jihoasijském subkontinentu. Za první čtvrtletí podnik zaznamenal v tomto segmentu zvýšení zisku o 13 procent na 622 milionů HKD (cca 73 milionů eur). Podle koncernového šéfa obchodu Patricka Cheaha se chce podnik při expanzi agresivně soustředit v uvedené oblasti na dodavatelské řetězce pro průmysl módy. Dosud ale převládají vlivy koronové pandemie na světové řetězce. Zejména je dotčen světový textilní průmysl. Podle údajů Centrální banky Srí Lanky byly v roce 2019 textilie nejdůležitějším exportním zbožím země. Dále podle údajů společnosti Germany Trade and Invest (GTAI) mají exportní příjmy Srí Lanky růst ročně o 6 procent a do roku 2025 stoupnout na 8 miliard USD. Ambiciózní plány ostrovního státu nabízejí skupině Kerry mnohoslibný odbytový trh. Podle GTAI jsou Čína, Vietnam a Bangladeš tři největší příjemci textilu ze Srí Lanky. Pro exporty do Evropské unie dostává Srí Lanka od roku 2017 osvobození od cla pro jejich 66 procent. Srí Lanka (do roku 1972 Cejlon) je ostrovní stát nacházející se v jihovýchodní Asii. Od Indie je oddělen tzv. Adamovým mostem, řetězem korálových útesů v délce asi 20 kilometrů.

 

ZE ZAHRANIČNÍCH KOMENTÁŘŮ

HOYER GROUP INVESTUJE DO 500 NOVÝCH NÁKLADNÍCH TAHAČŮ

Do provozu je má uvést celoevropsky v letošním roce a investuje do nich 42,7 milionů eur. Podnik sídlící v Hamburku o tom informoval v minulých dnech. Velká část vozidel je určena pro zásobování minerálními oleji ve Velké Británii. Jedná se o tahače značek MAN, Scania a poprvé i Daf. Pro obsluhu tankovacích stanic v Německu uvádí logistik do provozu nejnovější generaci Volvo. Modely švédského výrobce se mají také nasazovat v dálkové dopravě. Jsou umístěna na Hoyerových stanovištích v Německu a v Polsku a po Evropě dopravují chemické produkty.
Všechny jednotky disponují motory Euro-6. Po ukončení modernizace má být 98 procent z celkových 2.200 vozidel Hoyerovy skupiny vybaveno těmito motory o nízkých emisích. Čtyři z nových modelů budou pohánět alternativní motory LNG. Dopravce zvyšuje počet tahačů na zkapalněný plyn na devět. Jsou určeny pro přepravy plynů a minerálních olejů. První vozidlo bylo pořízeno v roce 2018. „Většímu rozšíření brání ještě neceloplošná síť tankovacích stanic pro alternativní energie“ uvádí podnik. Pozitivní vliv na spotřebu paliva mají zabudované topografické tempomaty. Systém akceptuje změněné podmínky v okolí a v případě potřeby mění otáčky. Má se tím ušetřit 3 litry motorové nafty na 100 km.
Vpřed zaměřené kamery
Dopravce denně přepravuje vysoce citlivé zboží. Proto hraje u Hoyera bezpečnostní technika důležitou roli a představuje největší investice v dějinách firmy. K vybavení vozidel patří například vpřed zaměřené kamery (Forward-Facing-Kameras), které zachycují 140stupňový výhled řidiče přes přední sklo. Fungují při neočekávaných pohybech vozidla a berou krátké sekvence při nebezpečných situacích. Záběry pomáhají při vyšetřováních nehod a užívají se při vývoji preventivních bezpečnostních opatření a školení řidičů.
Starty teprve po dechovém testu
K bezpečnostnímu vybavení rovněž patří odbočovací asistence. Kamera na straně spolujezdce přenáší situaci v mrtvém úhlu. Také varovný tón při odbočování upozorňuje ostatní účastníky silničního provozu. Vozidla jsou dále vybavena na zapalování napojeném měřiči alkoholu v dechu, jenž umožní zapalování teprve po dechové zkoušce. Poprvé je ve všech vozidlech také instalován knoflík paniky. Může být řidičem ovládán manuálně a je spojen s alarmem.
Větší komfort
Podle Hoyera se s novými modely také zvyšuje pohodlí. „Je pro nás důležité, aby se řidičky a řidiči cítili během často celodenních jízd dobře a po hodinách na silnicích a stovkách ujetých kilometrů mohli odpočinout“ řekl Rudolf Schumacher, manažer autoparku Hoyerovy skupiny v Dormagenu. Tak řidiči si mohou objednat podle svých preferencí tloušťku matrací pro svá lůžka: Další novinkou na palubě jsou zabudované televizory jakož i sklopné sedadlo spolujezdce, které lze v přestávkách změnit na televizní židli a také zamykatelné skříňky.

 

https://www.svazspedice.cz/index.php/ssl-zpravodaje/