Svobodné celní pásmo, celní sklad, skladové a kancelářské prostory

SSL EXPRES - č.03 /2020 - informační týdeník ze světa spedice a logistiky

REJDAŘSTVÍ CMA CGM PRODÁVÁ PODÍLY NA 10 ZAHR. TERMINÁLECH | ZVÝŠENÝ PODÍL KONKURENTŮ DB NA TRHU V ROCE 2018 | NĚMECKÁ OBCHODNÍ FLOTILA SE DÁLE ZMENŠUJE | POKROK VE VRCHNÍM ELEKTR. VEDENÍ NÁKLADNÍCH AUTOMOBILŮ | LETECKÁ ETIHAD CARGO SE DVĚMA CERTIFIKÁTY IATA | ...

 

FRANCIE

REJDAŘSTVÍ CMA CGM PRODÁVÁ PODÍLY NA 10 ZAHR. TERMINÁLECH

CMA CGM, které je největším členem skupiny CMA CGM Group, oznámilo dohodu s China Merchants Port (CMP)o prodeji podílů z deseti přístavních terminálech podniku Terminal Link, který je jejich joint-venture od roku 2013 a vlastněným z 51 % CMA CGM a ze 49 % CMP. Dohoda potvrzuje podmínky transakce, oznámené 25. listopadu 2019, zejména stanovení částky 968 milionů USD, splatné při uzavření. Transakce umožní Terminal Link širší geografický záběr a posílení jejího růstového potenciálu v deseti dalších terminálech, nacházejících se v Oděse (Ukrajina), v Singapuru, v Mundra (Indie), v Kingstonu (Jamajka), v Rotterdamu (Nizozemsko), v Cai Mep (Vietnam), v Qianwan (Čína), v Ho-Či Min City (S.Vietnam), v Laem Chabang (Thajsko) a v Umm Qasr (Irák). Uzavření transakce se očekává na jaře 2020 po jejím schválení antitrustovými a regulačními úřady. Prodej je součástí plánu, ohlášeného 25. listopadu, kde Group oznamuje záměr snížení zadluženosti a zvýšení platební schopnosti. Cestou různých plánovaných transakcí experti CMA CGM Group očekávají utržit více než 2 miliardy USD v dodatkových příjmech do poloviny roku 2020 při snížení jejího zadlužení o více než 1,3 miliardy USD.

 

NĚMECKO

ZVÝŠENÝ PODÍL KONKURENTŮ DB NA TRHU V ROCE 2018

Spolková síťová agentura zveřejnila výsledky rozšíření trhu v drážním sektoru s daty 2018. Podle nich dopravovaná množství a dopravní výkony v železniční nákladní dopravě od roku 2014 do 2018 průběžně stoupají na 413 milionů tun (plus 2 procenta ve srovnání s 2017) a 132 miliard tkm (plus 4 procenta ve srovnání s 2017). Velkým problémem pro růst trhu je nedostatek odborných pracovních sil. Kolem 60 procent podniků železniční dopravy uvádělo, že především je obtížné sehnat strojvedoucí. U provozního a dalšího personálu je situace lepší. Po roční stagnaci stoupl počet železničních dopravních podniků mírně na 452. Z toho 176 podniků je činných v železniční nákladní dopravě. Přesnost vlaků v tomto druhu dopravy se od roku 2014 popáté v řadě mírně zhoršila a představovala 62 procent. Dělba práce se v uplynulých letech vyvinula ve prospěch dráhy a silniční nákladní dopravy. Podle rozboru byl podíl silnice v roce 2018 74,1 procent (2017: 72,9 procent), železniční nákladní dopravy 19,1 procent (2017: 18,9 procent). Vnitrozemská plavba naproti tomu značně ztratila. V roce 2017 činil její tržní podíl ještě 8,2 procent, v r. 2018 to bylo pouze 6,8 procent.

NĚMECKÁ OBCHODNÍ FLOTILA SE DÁLE ZMENŠUJE

Němečtí rejdaři se v loňském roce rozloučili celkem se 140 obchodními loděmi. Vychází to z hodnocení TGB a Shippers podle průběžných obchodních zpráv mezinárodních brokerů. Podle nich je počet lodních jednotek německých rejdařů poprvé za čtyři roky pod číslem 200. Pokles vůči předchozím rokům je především ve snižujícím se podílu prodejů kontejnerových lodí. 55 informujících boxcarriers uvádí polovinu ve srovnání s přechozím rokem. Také v dalších segmentech trhu dochází k nižším nákupům. U bulkerů se se počet snížil ze 48 na 32 jednotek, u tankerů z 35 na 29 jednotek. Pouze víceúčelové frachtery zůstávají na úrovni předchozího roku, když ovšem ke snížení jejich stavu došlo již dříve.

POKROK VE VRCHNÍM ELEKTR. VEDENÍ NÁKLADNÍCH AUTOMOBILŮ

Pilotní projekt „eWayBW“ s elektrickým vrchním vedením nákladních automobilů u Rastattu dosáhl dalšího milníku. Potom, když napjatá loňská situace na trhu vedla ke zpožděním, byl vyvinut vysoký tlak, aby zadávací řízení bylo ještě v loňském roce dovedeno do konce. 20. prosince 2019 provedlo vládní prezidium Karlsruhe přidělení akce dražitelskému společenstvu Siemens Mobility GmbH a SPL Powerlines Germany GmbH. Ministr dopravy Bádenska-Württemberska W. Hermann k tomu sdělil: „Jsme o další krok vpředu v ověření inovativní a perspektivní techniky, zohledňující klíma, pro dopravu zboží“. Na rozdíl od původních tří elektrifikovaných úseků Kuppenheim, Oberndorf a Ottenau odpadá výstavba zařízení v oblasti Ottenau z technických důvodů kvůli úzkým zatáčkám spolkové silnice. Stavba obou druhých elektrifikovaných úseků má začít v červnu 2020 s dokončením v listopadu 2020 resp. lednu 2021. Mezi jarem 2021 a jarem 2024 bude trasa v řádném provozu. Ukončeny jsou mezitím práce na zkušební trase ve Šlésvicku-Holštýnsku na A1 mezi Reinfeldem a Lübeckem. Zatím spediční firma Spedition Bode v Reinfeldu, jež je zapojena jako partner z praxe, nasazuje na první úsek vrchního vedení vozidlo Scania R 450 Hybrid s s přijímačem proudu. V následujících měsících mají potom následovat čtyři další vrchní vedení nákladních aut. S nasazením vozidla započalo testování na pěti kilometrech dálničním úseku.

 

SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY

LETECKÁ ETIHAD CARGO SE DVĚMA CERTIFIKÁTY IATA

Společnosti Etihad Cargo byl udělen v minulých dnech v Abu Dhabi certifikát IATA „CEIV Fresh“, zaměřený na zkazitelnou logistiku. Jde o první aerolinky na Středním východě, které mají oba certifikáty IATA: tento CEIV Fresh a také CEIV Pharma. Znamená to dopravcovu kvalitu v řešeních s kontrolovanou teplotou pro čerstvé ovoce, zeleninu, mléčné výrobky, ryby, maso a květiny v rámci jeho světové sítě, dále v péči o zdravotnické zboží. K oběma certifikátům přišel po svém snažení v průběhu jednoho roku. Od Etihad Cargo se tak vyžaduje dodržovat světové standardy IATA, mezinárodní požadavky a zachovávat nejlepší praktiky jakož i respektovat přísné protokoly o managementu bezpečnosti potravin v rámci metodiky HACCP (Hazard Analysis Critical Control Points). – Abdulla Mahamed Shadid, ředitel pro cargo a logistiku při Etihad Aviation Group k tomu řekl: „Získání našeho druhého certifikátu v průběhu jediného roku je pro Etihad Cargo významným úspěchem a podtrhuje to specifickou kvalitu služeb, kterou poskytujeme v rámci naší globální sítě. V souladu s naším závazkem nabízet různá portfolia pro hlavní průmyslové produkty globálním zákazníkům Etihad Cargo, systém „FreshForward“ je určen pro další investice a růst“. – Frederic Leger, ředitel IATA pro letiště, cestující, cargo a bezpečnostní produkty dodal: „Zkazitelné zboží je pro air cargo narůstajícím trhem. Je podstatné, aby tyto delikátní produkty s krátkou životností se dostávaly k zákazníkům s minimálními ztrátami. Rád bych blahopřál Etihad Cargo a Atihad Airport Services (EAS) k dosažení certifikace CEIV Fresh. Znamená to, že certifikované společnosti fungují na úrovni nejvyšší kvality a standardů v dopravě zkazitelného zboží“. Součástí pokrytí leteckých operací Etihad Cargo je rovněž vztažení certifikace CEIV Fresh na manipulaci s jeho zbožím a skladováním na mezinárodním letišti Abu Dhabi (AUH).

 

ZE ZAHRANIČNÍCH KOMENTÁŘŮ

SPEDITÉŘI SE ZLEPŠUJÍ V ONLINE PRODEJI

V minulých týdnech docházelo u 20 světově největších spedic přes jejich objednací a knihovací kanály k poptávce rychle rostoucích importérů v e-commerce z USA. Dotazovali se na sazby pro zásilky LCL a FCL jakož i na letecké sazby mezi jedním velkým čínským a jedním velkým městem v USA. Ukrývala se za tím sazební platforma Freightos, která chtěla stejně jako v předchozích letech zjistit, jak rychle a dobře hráči na požadavky reagují a jak si celkově stojí ve věcech onlinových prodejů. Výsledek: jasně se zlepšily, musejí ale také sledovat, zda jim liniová rejdařství a tak zvané digitální spedice nedělají narůstající konkurenci.

Aktéři používají vlastní webové stránky jako prodejní kanály
Přinejmenším jedenáct ze 20-ti testovaných spedic nabízí na své internetové stránce zatím formuláře, aby se odstartovalo obvolávání sazeb. Při prvním průzkumu v r. 2015 měli tuto službu v nabídce jen tři její poskytovatelé. A v současnosti mohou zákazníci u tří aktérů dokonce získávat sazby v reálném čase. Naproti tomu používá ještě třetina speditérů formuláře s generálními otázkami pro žádosti; před čtyřmi roky tak činil víc než každý druhý podnik. Pouze u dvou spedic mohl vymyšlený importér umístit svou žádost nikoliv přes formulář, jeden z podniků nabízel e-mailovou adresu pro žádosti. Na webových stánkách podniků jsou požadavkové formuláře zpravidla rychle k nalezení – u osmi spedic za méně než pět vteřin, u čtyřech za méně než 15 vteřin, u ostatních osmi toto trvalo déle než 15 vteřin anebo se vůbec nerealizovalo. Dalším potěšitelným poznatkem je dále, že pouze jediný poskytovatel sazby vůbec nepotvrdil, před rokem jich bylo ještě pět. Podle Freightosu se podniky C.H. Robinson, Kühne+Nagel, DHL a DB Schenker pro zvláště dobré zacházení a jasný důraz na zákaznický zážitek dostaly kupředu. A také v mezičase je u různých poskytovatelů možnost dále vymezit dotazování o sazbách různými parametry jako jsou doby tranzitu a náklady. Přístup k nabídkám speditérů se tedy jasně zlepšil. Avšak Freightos zaznamenává, že aktéři dělají ze svých možností ještě příliš málo. Nakonec na 60 procent sazebních dotazů na dopravní obory nepřišla odpovídající nabídka. U aktérů, kteří žádost zpracovávají manuálně, trvalo v průměru 122 hodin než nabídka vyšla.

Dopravci mluví se zákazníky přímo
Tím se nesmí speditéři podle Freightosu zneklidňovat. Platí stále více, že také velká liniová rejdařství dávají k dispozici více a více výkonných online prodejních kanálů. Hapag-Lloyd a CMA CGM (pro registrované zákazníky) reagují na poptávky v reálném čase, Maersk odpovídá za méně než jednu hodinu, MSC za méně než tři dny. A s iContainres a Fleet nabízejí také dvě digitální spedice nabídky v reálném čase. Ve svých testech zkoušel Freightos pod lupou Agility, Bolleré, Ceva, C.h. Robinson, Dachser, DB Schenker, DHL, DSV, Expeditore, Geodis, Hellmenn, Hitachi Transport, Kerry Logistics, Kühne + Nagel, KWE, Nippon Express, Panalpina, Sinotrans, UPS a Yusen Logistics. Dále byl testováno pět vedoucích linkových rejdařství Maersk, MSC, Cosco, CMA CGM a Hapag-Lloyd jakož i digitální spedice Cargocentric, Fleet, Flexport, Freighthub, iContainers, Shipwaves, Twill a Zencargo.

 

https://www.svazspedice.cz/index.php/ssl-zpravodaje/