Svobodné celní pásmo, celní sklad, skladové a kancelářské prostory

SSL EXPRES - č. 50 - informační týdeník ze světa spedice a logistiky

PALLETWAYS ROZJELA MAĎARSKOU SÍŤ | RHENUS PŘEJÍMÁ ČESKÉ REJDAŘSTVÍ ČSPL | POLITICKÝ PRŮLOM PRO POLICEJNÍ  SKUPINU „CARGO“

JIŽNÍ KOREA

REJDAŘSTVÍ HMM SMĚŘUJE KE KAPACITĚ 1 MILIONU TEU

Jihokorejské rejdařství Hyundai Merchant Marine (HMM) chce do roku 2022 vybudovat kontejnerovou kapacitu pro 1 milion Teu a tím generovat obrat 10 miliard USD. Oznámil to šéf HMM  C.K.Yoo na shromáždění zaměstnanců. Podnik nedávno objednal 12 lodí o kapacitě 23.000 Teu a 8 lodí o kapacitě 15.000 Teu, které budou odpovídat ekologickým požadavkům Mezinárodní námořní organizace IMO od roku 2022. Dodávky plavidel začnou od roku 2020. Ještě do konce tohoto roku měl HMM realizovat podíl na přístavu Hyundai Pusan New Port (HPNT). Dále se má rozvíjet informační a komunikační technika na základě řešení blockschain.

 

MAĎARSKO

PALLETWAYS ROZJELA MAĎARSKOU SÍŤ

Organizace Palletways nabízí dodání a odvozy mezi Maďarskem a všemi zeměmi systému Palletways v Evropě. Najala již nezávislé poskytovatele dopravy kvytvoření sítě a odstartuje ji s 11 členy. Jeden z členů Cargostar je silně přítomen na madarském trhu když denně přepravuje více než 400 palet. Ústředním maďarský hub bude v Bitorbagy, jenž se nachází v západním předměstí Budapešti.  Odtud bude Palletways nabízet široký rozsah domácích a mezinárodních služeb. Tato expanze potvrzuje období silného růstu Palletways Group s již oznámenou novou provozní  oblastí  ve  třech  severských  zemích  počátkem  podzimu.  Expanze,  jež  pokrývá Švédsko, Finsko a Norsko je realizováno v partnerství s Post Nord, vedoucím poskytovatelem logistických služeb v severském regionu. Luis Zubialde, hlavní provozní manažer u Palletways, řekl: „Několik posledních měsíců bylo pro síť Palletways velmi pozitivních, když jsme expandovali do čtyř zemí. Tato přítomnost je fantastickou příležitostí pro zákazníky a členy Palletways, kteří nyní mohou dodávat do ještě více destinací po Evropě. Maďarsko je rovněž rychle rostoucím trhem. Jakožto 35. největší exportér na světě hodnota maďarského exportu představuje 89 % HDP. Naše mezinárodní služba bude zásadním elementem této nové sítě“. Včetně nové maďarské sítě Palletways Group nyní pokrývá 24 evropských zemí s 400 místními depy svých členů. Palletways je částí Imperial Logistics International, významného afrického a evropského poskytovatele logistiky pro oblasti zemědělství, automobilového průmyslu, chemie, energetiky a spotřební zboží.

 

NĚMECKO

RHENUS PŘEJÍMÁ ČESKÉ REJDAŘSTVÍ ČSPL

Podnik Rhenus PartnerShip převzal se zpětnou platností k 5. listopadu české rejdařství vnitrozemské plavby ČSPL se sídlem vDěčíně od skupiny podniků Argo. Nákup ještě očekává schválení příslušných úřadů. Ke službám, nabízeným ČSPL, patří doprava hromadného zboží, kontejnerů a projektových zásilek voblastech vnitrozemské plavby, námořní dopravy, kombinované dopravy jakož i oprav plavidel a lodních systémů. „S akvizicí ČSPL chceme dále rozšiřovat naši přítomnost na evropských vodních cestách. Skupina sjejími více než 30 loděmi a mnoha kvalifikovanými zaměstnanci se velice dobře hodí k našim současným činnostem“ zdůvodnil převzetí Thomas Maassen, mluvčí vedení podniku Rhenus PartnerShip. Konkrétně jde o to vytvořit plošnou síť filiálek a lodních typů speciálně pro západoněmecký systém kanálů a pro Labe včetně severního Německa a ČR. V České republice neměl dosud Rhenus žádnou filiálku na úseku vnitrozemské plavby.   Rejdařství ČSPL především najíždí vnitrozemské 22 přístavy v Německu, Nizozemsku, Belgii a Francii. Podnik založený v roce 1922 patří od roku 2002 do skupiny ARGO. „Náš nový společník Rhenus PartnerShip nás přesvědčil svou know-how ohledně  činnosti vnitrozemské plavby a svou snahou po růstu.  Jsme si jisti, že můžeme společně budovat naše postavení na trhu“ řekl. Milan Raba, ředitel ČSPL.

POLITICKÝ PRŮLOM PRO POLICEJNÍ  SKUPINU „CARGO“

Konference zemských ministrů dopravy přijala v minulých dnech důležitý závěr ve věci krádeží zásilek v silniční nákladní dopravě. Zemští ministři vzali na vědomí zprávu spolkového ministerstva dopravy a digitální infrastruktury (BMVI). Nyní žádají stálou konferenci ministrů vnitra a senátorů jakož i ministrů spravedlnosti, aby se zabývala tématem „Opatření proti krádežím zásilek v silniční nákladní dopravě“. Je to důležitý průlom pro projektovou skupinu „Cargo“  pod vedením Guido Sünnemana z oddělení organizované kriminality při Zemském kriminálním úřadě (LKA Saska – Anhaltska. Pro následný úspěch dva roky trvajícího policejního záměru je důležité, že mezi rezorty dopravy, vnitra a spravedlnosti byla odsouhlasena společná strategie jednání. V červenci odstartovanému policejnímu  projektu „Cargo“ se přikládají velké naděje: hlavním cílem je bojovat s přehraničně organizovanou kriminalitou s těžištěm v „krádežích zásilek pomocí řezání vozových plachet“. Vrchní kriminální komisaři z LKA  Sasko – Anhaltsko Manuela Kurratová a David Gämgel informovali o policejní akci také nedávný Německý logistický kongres v Berlíně. Projektová skupina Cargo
♦ Cíle: bojovat s přeshraničně organizovanou kriminalitou s těžištěm v krádežích zásilek „pomocí řezání vozových plachet“ s centralizovaným zpracováním případů, zavedení deliktového klíče „Krádeže zásilek“, posílení přeshraniční spolupráce, formulování doporučení pro prevenci
♦ Doba platnosti: 2 roky (start 1. července 2018)
♦ Vedení: Zemský kriminální úřad Sasko - Anhaltsko (vedoucí projektu: Guido Sünnemann)
♦ Národní partneři: Braniborsko, Sasko, Severní Porýní – Westfálsko, Dolní Sasko, Spolkový kriminální úřad
♦ Mezinárodní partneři: Polsko, ČR, Švédsko, Dánsko, Francie, Nizozemsko, jakož i evropská policejní organizace Europol, která také projekt finančně podporuje.

 

LOGISTICKÁ LABORATOŘ ČÍNA – KONFERENCE DVZ 20. BŘEZNA 2019

Je Čína přítel či nepřítel? Tuto otázku si mohou klást mnozí, kdo s Čínou obchodují nebo s ní mají co do činění na politické úrovni. Na jedné straně je Německo nejdůležitějším obchodním partnerem. Na druhé straně jdou masivní investice čínského státu a jeho podniků do důležitých zahraničních infrastrukturních oblastí a oborů. Jak s tím tedy zacházet? Tato důležitá otázka se bude řešit na konferenci DVZ „Logistiklabor China“ 20. března 2019 v Berlíně – v zařízení Design Offices. Informujte se o nejdůležitějších vývojových aspektech a poznejte významné aktéry.

 

VELKÁ BRITANIE

VZNIKLA NOVÁ  BRITSKÁ LOGISTICKÁ SKUPINA

Finanční  investor EmergeVest  založil EV Cargo, údajně největší soukromou logistickou organizaci v Britanii, danou spojením šesti podniků: Adjuno, AllportCargo Services, CMDownton, Jigsaw, NFT a Palletforce. EV Cargo představuje čtyři hlavní oblasti činnosti: expresní, globální spedici, logistiku a techniku „Jsme vzrušeni oznámením o zřízení EV Cargo, dávající dohromady naši logistickou a technickou platformu v UK do spojené korporální struktury v hodnotě 850 milionů liber“ řekl zakladatel EmergeVest Heath Zarin.  „EV Cargo bude pokračovat v naší existující strategii poskytování služeb dodavatelských řetězců, představovaných lidmi, technikou, inovacemi a udržitelností. Úzkou spoluprací budeme poskytovat novým a existujícím zákazníkům přístup 33 k širokému okruhu integrovaných řešení“ dodal. Nová firma bude provozovat sklady o rozloze devět milionů čtv. stop a 20.000 vozidel; zaměstná 5.000 logistických specialistů z UK včetně 2200 nákladních řidičů; bude odbavovat ročně 200.000 kontejnerů námořního carga za rok a šest milionů kilogramů leteckého zboží za měsíc.

 

ZE ZAHRANIČNÍCH KOMENTÁŘŮ

CO JE DŮLEŽITÉ PRO POSLEDNÍ MÍLI – ODHALUJE BILÝ PAPÍR DHL

Představila jej v New Yorku Katja Buschová, komerční ředitelka (CCO) u DHL. Požadavky poslední míle v dodání identifikoval DHL společně s Euromonitorem ve čtyřech trendech. Prvním trendem je lokalizace doručovací sítě. Místní depa, ve kterých se nejčastěji skladují objednané nebo sezonní artikly, jakož i místní Fulfillment Center mohou doručování zkracovat. To umožňuje nasazovat alternativní pohony nebo nákladní kola na poslední míli, což je pro zákazníky stále důležitější. Na druhém místě je pružnost. Příjemci chtějí mít stále větší kontrolu jak, kde a kdy zásilka přijde. Požadavky o tom se mění podle zemí. Buschová říká, že nejen dodání je v popředí. Také vratky třeba kusů oblečení musí být na spotřebitele „přistřiženy. “Také nejvyšší sezóna pro elektronický obchod se v minulých letech značně změnila. Čínský „Single Day“ 11. listopadu se například vyvinul v důležitý den pro obchod online. Rovněž dny jako Black Friday a Cyber Monday z USA se celosvětově „oslavují“ z marketingových důvodů. Pro logistickou branži to znamená delší vysokou sezónu se stále většími špičkami. Proto se musí zaměstnávat výpomocné síly ve střediscích a pro doručování. Není vždy snadné, protože také výpomocní pracovníci musí být zaškolováni. Nakonec doručovatel bývá první a jediný obličej, který onlinový zákazník může spatřit.  Proto je to stále obtížnější získávat odborné síly jen pro vysokou sezónu. K tlumení špiček je tu ještě čtvrtý trend – nové technologie. Buschová sice věří, že značná část doručování se nechá automatizovat, avšak nikoliv ta poslední míle. Dovede si představit, že platooning sehraje důležitou roli. K tomu musí na dálnici sedět řidič jenom v prvním kamionu, ten druhý jej automaticky následuje.  Na hranici města nastupuje řidič. Knihuje trasu přes app a řídí vozidlo ke skladu. Ale na poslední míli bude člověk sehrávat podle Buschové stále důležitou roli. „Big Data“ a umělá inteligence rovněž spadají do této oblasti. Buschová uvádí, že nákupní algoritmy pro nákupní návrhy, založené na nynějších uskutečněných nákupech mají zásahovou kvótu 70 %.  To není mnoho. Když však tato kvóta odpovídá 95 procentům, je možné „nejdříve zasílat a potom kupovat“. Není po ruce žádné řešení, které se hodí na všechny podniky a zákazníky, dodává Buschová. Je si také vědoma, že jsou nezbytné investice, aby se trendy zrealizovaly. Proto je důležiténeztrácet ze zřetele, že elektronickým obchodníkům a doručovatelům pomůže lepší plánování stavů zboží a cenových modelů a účinnější realizace poslední míle.

 

https://www.sslczech.cz/cz/ssl-zpravodaje/ssl-expres/