Svobodné celní pásmo, celní sklad, skladové a kancelářské prostory

SSL EXPRES - č. 49 - informační týdeník ze světa spedice a logistiky

TLAKY NA VÝSTAVBU JUTSKÉ TRASY | CENA NAFTY MŮŽE BÝT NÍZKÁ JEŠTĚ NĚKOLIK LET | TELEFONOVÁNÍ S HEADSETEM JE ZAKÁZÁNO

 

DÁNSKO

TLAKY NA VÝSTAVBU JUTSKÉ TRASY

Německo-dánská dopravní komise usiluje o výstavbu dálnice A7 také severně od Bordesholmerského trojúhelníku. Jak sdělilo zemské ministerstvo dopravy v Kielu, patří také výstavba drážní „Marschbahnlinie“ na západním pobřeží s plnou elektrifikací a dvoukolejným uspořádáním k cílům komise. Ministři dopravy z Kielu a z Kodaně potvrdili velký význam Jutské trasy. Také  po výstavbě Fehrmarnbeltského tunelu  zůstává nejdůležitější dopravní osou mezi oběma zeměmi. Platí to jak pro A7 (v Dánsku  E45) tak také pro paralelně jdoucí železniční trať z Hamburku  až na sever Jutska. Očekávání z obou stran hranice jsou veliká. „Nemůžeme sice finanční rámcové podmínky ztlumit, musíme však chytře kombinovat dopravně-politickou potřebu s daňovou proveditelností“.

 

FRANCIE

CENA NAFTY MŮŽE BÝT NÍZKÁ JEŠTĚ NĚKOLIK LET

Cena nafty nedosáhne před koncem tohoto desetiletí opět úrovně 80 USD.  Udává to  světový výhled World Energy Outlook, který v minulých dnech vydala Mezinárodní energetická agentura  (IEA), sídlící v Paříži jakožto speciální zařízení OECD. V současnosti stojí na trhu barel značky Brent rovných 45 USD: IEA zdůvodňuje zdrženlivou prognózu pouze nízkým růstem poptávky 0,9 milionů barelů denně v příštích pěti letech. Ovšem nízká úroveň ceny vede k tomu,  že investice do těžby ropy letos poklesnou o více než pětinu. Pro příští rok vychází IEA z dalšího poklesu.  

TELEFONOVÁNÍ S HEADSETEM JE ZAKÁZÁNO

Řidičům se ve Francii zakazuje  telefonovat s přístrojem headset. Vychází to z dekretu č. 2015-73 z 24. června 2015 o zvýšení bezpečnosti v silniční dopravě. Tím byl změněn článek R.412-6-1 francouzského řádu silniční dopravy a značně byly zpřísněny předpisy o používání mobilních telefonů  Při nedodržování hrozí pokuty ve výši 135 EUR a ztráta tří bodů. Podle názoru mezinárodně činné kanceláře Soffal, Paris, je třeba počítat s dalším  zostřením, aby se snížil vysoký počet nehod.     

 

NĚMECKO 

ZNAČNÝ PROPAD HAMBURKU V PŘEKLADU

Hamburský přístav bude letos překládat asi o desetinu kontejnerů méně než před rokem. Na konci roku se počítá s překladem  8,8 milionů TEU, jak řekl  Alex Mattern z Marketingové společnosti přístavu.  V loňském roce to bylo 9.7 milionů TEU.  Tím se nachází  Hamburk na třetím místě  mezi kontejnerovými přístavy v Evropě za Rotterdamem a Antverpami. Za prvních devět měsíců poklesl kontejnerový překlad ve srovnání se stejným obdobím roku 2014 o 9,2 procenta na 6,7 milionů TEU. Tím se pokles ve třetím čtvrtletí ještě urychlil, když po prvních šesti měsících činilo minus ještě 6,8 procent.  Důvodem byly především poklesy obchodu s Čínou a Ruskem,  obou hlavních partnerech hamburského přístavu.   

SPEDICE POŽADUJE VĚTŠÍ NASAZENÍ LETIŠŤ

Speditéři v leteckém cargu  hrozí zesíleným používáním zahraničních míst překladu, pokud by se měly v Německu zhoršit rámcové podmínky  pro letecké zboží.  Bylo to jasně řečeno na jednání o leteckém cargu  Německého spedičního a logistického  svazu DSLV ve Frankfurtu n.M.  Zásadním pro vazbu speditéra na letiště je dobrá dosažitelnost zařízení  se zbožím,  efektivní dodací procesy a průhledné nákladové struktury – řekl H. Dieter, předseda odborného výboru letecké spedice DSLV. Podle něj je třeba především děkovat organizačnímu umu speditérů, že se podařilo udržet hospodářské ztráty průmyslu a obchodu , způsobené poslední stávkou Lufthansy, v únosných mezích. Jak silně je letecké zboží podporováno  třeba ve státech od Arabského zálivu, ukazuje společnost Emirates s novým nákladním terminálem na velkoletišti Dubai World Central. Zařízení s počáteční roční kapacitou 0,8 milionu tun bylo v minulém týdnu slavnostně uvedeno do provozu.  
 

RUSKO

PROTESTY PROTI ZAVEDENÍ MÝTNÉHO

Krátce před  startem mýtného pro nákladní auta nad 12 tun povolené celkové hmotnosti  blokovali řidiči dálnice v celé zemi. Obávají se zvýšeného zatížení kvůli dávkám, které platí od 15. listopadu pro asi 1,8 milionu nákladních automobilů na 51.000 km dálnic. Zavedení probíhá neobratně.  Nejprve oznámené 0,05 EUR/ km vláda  snížila  v následujících dnech  na 0,02 EUR. K 1. březnu 2016 se má sazba zvýšit na 0,04 EUR a bude platit do konce února 2018.  Pokuty pro podvodníky kolem mýtného zrušil náměstek ministra dopravy pro moskevský region  také v minulých dnech. Ve zbytku země mají platit  od 1.května 2016. Rovněž k registraci vozidel dochází hodně pomalu, když  dosahovala jen kolem 16 %.  Provozovatelem mýtného je RT-Invest Transportsysteme.  

 

SINGAPUR

REJDAŘSTVÍ NOL SE NABÍŹÍ NA PRODEJ

Rejdařství  Neptune Orient Lines  (NOL) jedná s jinými dopravci o převzetí. Jednání probíhají s CMA CGM a také s Maerskem. Podnik je mateřskou společností liniového rejdařství APL.
Uvádí se, že rozhovory  o prodeji jsou teprve v počátečních fázích.  Za možného zájemce o NOL se také uvádělo jméno arabského podniku  UASC. Rovněž spoluvlastník německého rejdařství Hapag-Lloyd  Klaus-Michael Kühne  neustále zdůrazňoval vhodnost zakoupení singapurského dopravce.    Dcera NOLu APL je v současnosti číslem 13 mezi liniovými rejdaři a v posledních letech psala v červených číslech. Jen za třetí čtvrtletí měla ztráta představovat 96 milionů USD. Dopravní množství pokleslo o 11 procent na 0,56 milionu Teu.
Již v květnu  majitel NOLu  Temesek  prodal logistickou dceru APL Logistics na KWE.     

 

ŠVÉDSKO

X-PRESS FEEDERS  KUPUJE SLUŽBY ŠVÉDSKÉ TRANSATLANTIC

Švédská rejdařská skupina  Transatlantic  se vzdává svých kontejnerových služeb na Baltu. Prodává linkovou dopravu Trand Feeder North, Trans Bothnia Container a Trans Feeder South společnosti X-Press Feeders.  Zaměstnavatele také mění 15 osob.   Feederovými  dopravami přepravoval   Transatlantic ročně kolem 108.000 kontejnerů při obratu 44,9 milionů EUR.  X-Press Feeders je považován za největšího feederového  operátora na světě s ročním přepravním objemem kolem 4 milionů TEU. disponuje stovkou lodí, z toho 80 v charteru a 20 vlastních.

 

TURECKO

STÁTY G20 TLAČÍ NA EFEKTIVNĚJŠÍ KAMIONY

Na konferenci v turecké  Anatalyi se šéfové vlád a prezidenti členských zemí skupiny G20 shodli, aby se zvýšila „efektivnost vozidel, především nákladních automobilů“ a snížily se jimi vylučované emise. Tento záměr je obsažen v závěrečném komuniké ze zasedání. Dokládá to  - před světovou konferenci o klimatu v Paříži koncem listopadu - nutnost  dělat rovněž v EU více, aby se snížila emise C02  z nákladních vozidel. Z Evropské unie jsou  4 státy ve dvacítce hospodářsky nejsilnějších zemí světa. 

TURKISH AIRLINES ZVYŠUJÍ OPERATIVNÍ ZISK O 70 PROCENT

Společnost Turkish Airlines zaznamenala za letošních prvních devět měsíců tržbu ve výši  21,50 mld. TRY (= 6,88 mld EUR = 185 miliard Kč), což je proti loňsku zvýšení o 17 procent. Jako operativní zisk uvádí společnost se sídlem v Istanbulu 803,87 milionů EUR (plus 70 procent). Čistý zisk obnáší 757,04 milionů EUR  (plus 54 procent). Turci disponují  flotilou 71 velkoprostorových letadel, 216 úzkotrupých letadel  a  10 nákladních strojů.    

 

ZE ZAHRANIČNÍCH KOMENTÁŘŮ


ŠANCE PRO DLOUHÉ  SILNIČNÍ SOUPRAVY

Země Beneluxu povolí přeshraniční jízdy a nečekají na Brusel
Benelux pádí vpřed: Belgie, Nizozemsko a Lucembursko povolují přeshraniční jízdy vozidel o délce 25 metrů.  Dohodli se o tom ministři zahraničí těchto tří zemí v Bruselu.
Od brzkého zveřejnění tohoto závěru v úředních listech  je dlouhá souprava mezi Belgií a Nizozemskem  v zásadě povolena – což  je jinak v EU silně rozporováno: může  přejíždět hranice.  Lucembursko ještě nechce novou možnost plně využívat. Beztermínované rámcové opatření zavazuje také tři belgické regiony Brusel, Flandry a Walónsko.    
Svazek Beneluxu je starší než EU; proto článek 350 Smlouvy o EU  dává těmto třem státům právo  vydávat vlastní pravidla o společném trhu. Málokdy však toho využívají.  Příležitostně ale ano: měly již otevřené hranice  ještě dříve, než začala platit pravidla Šengenu. A tři státy povolují přepravu 45 stopých kontejnerů po silnici, když jinde jsou ještě zapotřebí speciální povolení.
„Evropská komise nám  to nemusí  povolovat“ říká Jan Molema, šéf  oddělení společného trhu na generálním sekretariátu Beneluxu. „V případě dlouhých vozidel jsme všechno prověřili a právně to je čisté“.
EK oficiálně říká, že ještě nebyla o kroku tří států oficiálně informována. Neoficiálně  vychází bruselský úřad EU z toho,  že dohoda je právoplatná.
V EU panuje  více než tři roky boj o přeshraniční jízdy dlouhých souprav. Komise je chtěla povolit v rámci  novely své směrnice o rozměrech a hmotnostech nákladních vozidel. Proti tomu se vzepřel Evropský parlament (EP).  Bez zákonného řešení  vychází Komise  z toho, že přeshraniční jízdy jsou povolené, když zúčastněné vlády  doma  25 metrové soupravy schvalují. Tomu protiřečí v EP velký počet europoslanců: „Přeshraniční jízdy giga-linerů  zůstávají nepovolené. Zákonodárci EU zastavili protiprávní  výklady“ zdůrazňuje  předseda dopravního výboru EP, německý Zelený  Michael Cramer. Varuje podniky, které nyní investují do 25 metrových vozidel: „ Protože ani státy Beneluxu se nemohou přehoupnout nad zákony“.   
U belgických autodopravců zůstává nadšení nad úmluvou Beneluxu  v určitých mezích: „Více by se nám zamlouval postupný přístup“  říká Philippe Degraef, ředitel belgického  dopravního svazu Febetra.  V Belgii dosud  Flandry povolily jen dvě dlouhé soupravy. V Nizozemsku jich je v provozu více než 1.000. „Když k nám budou moci jezdit, budou  si zde konkurovat malé děti se zkušenými dospěláky“  varuje Degraef.

 

https://www.sslczech.cz/cz/ssl-zpravodaje/ssl-expres/