Svobodné celní pásmo, celní sklad, skladové a kancelářské prostory

SSL EXPRES - č. 48 - informační týdeník ze světa spedice a logistiky

DAMCO S PRVNÍM UCELENÝM VLAKEM ČÍNA – FRANCIE  |  FRANCOUZŠTÍ ŘIDIČI BLOKOVALI ALPSKÝ TUNEL  |  AIR FRANCE – KLM POSILUJE „PHARMAGESCHÄFT“ ...

 

 

ČÍNA

DAMCO S PRVNÍM UCELENÝM VLAKEM ČÍNA – FRANCIE

Spedice Damco, patřící do obchodní oblasti dopravy a logistiky kolem  Mersku, realizovala první ucelený vlak v uvedené relaci. Vlak, který přepravoval zboží pro podnik sportovních artiklů Decathlon, odstartoval 28. října ve Vuha v čínské provincii Hubei.  16. listopadu dorazil vlak do Francie, když ujel 10.815 km.  Podle Damco je doba tranzitu kratší ve srovnání s námořní dopravou o 20 dní. Vůči letecké dopravě (kolem 80 tun C02) se ušetří emise 5,2 tuny C02. Šlo o první ucelený vlak, který zorganizovala Damco s kontejnery Maersk Line.  Příště chce podnik nabídnout   službu uceleného vlaku   více zákazníkům a tržním sektorům.

 

FRANCIE

FRANCOUZŠTÍ ŘIDIČI BLOKOVALI ALPSKÝ TUNEL

Asi 50 nákladních řidičů blokovalo v Savojsku přístup do alpského tunelu Fréjus, jenž spojuje Francii s Itálií.  Nákladní auta se hromadila před tunelem, zatímco osobní auta mohla projíždět.  Řidiči protestovali za lepší ochranu proti sociálnímu dumpingu v Evropě, jak sdělila v minulém týdnu zpravodajská agentura Franceinfo. Další akce se konala mezi severofrancouzským Lille a belgickou hranicí. Zástupci francouzských odborů si ztěžují, že dopravní sektor byl vyňat z reformy vysílací směrnice EU. (EU se shodla v říjnu na nových pravidlech ochrany před sociálním a mzdovým dumpingem).  Podle toho mají být vysílaní pracovníci z jiných zemí EU do budoucna stejně placeni jako jejich domácí kolegové.  

AIR FRANCE – KLM POSILUJE „PHARMAGESCHÄFT“

Společně s odbavovatelem zásilek Swissport Cargo Services (SPS) rozvíjí Air France – KLM farmaceutickou logistiku zejména v Německu. K tomu se bude na letišti Frankfurt používat  překládkové pharma zařízení za cca 100.000 eur, které splňuje zvláštní požadavky logistiky pod kontrolovanou teplotou. Odbavovatel a aerolinky představily speditérské zařízení, certifikované podle standardu CEIV. Přitom předala Beverly Seebachová, německá manažerka leteckého svazu IATA certifikát CEIV Dirku Schmidtovi, šéfovi SPS pro Německo a Rakousko. Tento certifikát zavedla IATA v roce 20014 společně s farmaceutickým průmyslem. Ve frankfurtské   cargo centrále AF-KLM nastoupil nově vyškolený čtyřčlenný tým, jenž se bude věnovat v „Pharmageschäftu“ zapojeným speditérům a odesílatelům.  Obě letecké společnosti uvádějí, že doprava farma-produktů u nich představuje kolem 20 procent z jejich zbožového obratu.  

 

NĚMECKO

SLÁBNOUCÍ PŘEKLAD KONTEJNERŮ V BRÉMSKÝCH PŘÍSTAVECH

V brémských přístavech se v prvních třech čtvrtletích tohoto roku překládalo značně méně kontejnerů než za stejné období loňského roku. Obrat poklesl o 3,9 procenta na 4,04 milionu Teu. Německé kontejnerové huby Hamburk a Bremerhaven ztrácejí tak dále ve srovnání se západními přístavy.   Minulý týden oznámil podnik Hafen Hamburg Marketing za prvních devět měsíců mírný nárůst 0,4 procenta na 6,8 milionů Teu pro labský přístav.

ZÁMĚRY POŠTY SE SILNIČNÍMI SKÚTRY

Se „streetscootery“  Německá pošta  ukazuje, že má chuť i schopnost přivést na silnice ve vlastní režii elektrotransporter. V době, kdy první města začínají reglementovat městské vjezdy, je údajně celostátně vedoucí balíkové služba s neutrálním řešením C02 daleko před konkurencí. Takový samostatný postup by nebyl ovšem možný, pokud by se podle posledního návrhu šéfa pošty Appela doručování balíků ve městech mělo propojovat.  Přitom je ještě mnoho otázek nevyřešených, například pokud jde o konkurenci, když jiné poštovní služby odmítnou, aby se pošta u příjemců zboží ukazovala. A také dosud žádné město nepřichází s koncepcí určit jediný subjekt, který by město zásoboval – také s balíky konkurence.  Přirozeně Appelův návrh není nezištný. Nakonec má pošta velký zájem, aby se stala tím vybraným poskytovatelem služby. Protože balíkový tok, který vtéká do měst, den po dni zesiluje.

CARL PETERSEN VÍTĚZEM DOROSTENECKÉ CENY 2017

21 letý C. Petersen vyhrál letošní německou dorosteneckou cenu spedice a logistiky.  Je vyučencem v hamburské spedici A. Hartrodt a vítězem byl vyhlášen na Podnikovém dni německé spedice a logistiky v Berlíně. Soutěž pro mladé pořádají Německý svaz spedice a logistiky DSLV a německé dopravní noviny DVZ. Na druhém místě se umístil Thomas Nübel od firmy Bolloré Logistics Germany, třetí je Emma Falldorfová, která prošla odbornou přípravou v podniku mezinárodní spedice Miru&HJS z Brém. Gabriele Schwarzová, vedoucí komise DSLV pro odborné vzdělávání, ocenila vítěze Petersena že dovedl „klidně, strukturovaně a promyšleně“ prezentovat řešení své dopravní úlohy.  Šlo o dopravní řešení irského obchodního podniku, jenž plánuje otevření filiálek v severozápadním Německu.  Šlo o dopravování zásilek, částečně s omezeným množstvím nebezpečného zboží, z ústředního skladu v Dublinu da deseti filiálek v SRN a včasného přistavování do jedné zóny pro chodce. Důležitým zákaznickým kritériem byla úsporná doprava ohledně C02.  Vítěz německé ceny může nyní usilovat o evropskou cenu a následně o světovou cenu, organizovanou FIATA.  V případě úspěchu může absolvovat cestu na světový kongres 2018 v indickém Delhi.   Německá cena DSLV/DVZ se uděluje již 12 let.  

 

POLSKO

ZÁKAZ PRODEJE PODÍLŮ NA STÁTNÍ POŠTĚ A DRÁZE

Polská vláda chce zakázat prodej podílů na státní poště Poczta Polska a na státní dráze PKP. Oznámil to mezinárodní drážní časopis „Rail Business“ jako informaci, převzatou z televizních zpráv na TVN24; podle ní má jít o návrh změny zákona o správě státního majetku, kterým se v těchto dnech vláda zabývá.  

 

ŠVÝCARSKO

DALŠÍ ZVÝŠENÍ PODÍLU DRÁHY NA TRHU

Železniční nákladní doprava v roce 2016 již čtvrtým rokem po sobě navýšila svůj podíl na trhu na úkor silnice. Dopravní výkon železnice se proti předchozímu roku zvýšil o 0,9 procenta, zatím co silniční nákladní doprava poklesla o 1,5 procenta. Uvádí to statistika nákladní dopravy Spolkového statistického úřadu (BFS). Podíl silnice na celkovém dopravním výkonu činil v roce 2016 61 procent, podíl železnice 39,0 procent (2015: 38,4 %). Silná je ve Švýcarsku dráha v mezinárodní dopravě (podíl 67 procent), v tranzitu její podíl obnáší   56 procent. V roce 2016 představovaly dopravní výkony na silniční a železniční síti celkem 27,8 miliard tunokilometrů.   Vůči předchozímu roku jde o pokles o 0,6 procenta.

 

USA

KONCERN WALMART BUDE TESTOVAT ELEKTRO-TRUCK OD TESLY

Elektro-truck Tesla Semi: návěs má čtyři motory a Tesla slibuje, že bez poruchy může ujet 1,6 milionu kilometrů.  Vzbudil zájem velkého obchodního řetězce s ohledem na jeho rozsáhlou flotilu nákladních vozidel. Jeden ze světově největších supermarketových koncernů Walmart reservoval pro test pět vozidel v USA a deset v Kanadě. U maloobchodu Meijer z Michiganu jsou k dispozici čtyři rezervace; firma provozuje 220 nákladních aut. Výrobce Tesla při prezentaci e-vozidla oznámil začátek výroby v roce 2019. Šéf Tesly Elon Musk bude přesvědčovat uživatele sníženými náklady jakož i o větší bezpečnosti, zatímco   elektro-truck může být dražší než konkurenční vozidla s dieselovými motory.

 

ZE ZAHRANIČNÍCH KOMENTÁŘŮ

SILNĚJŠÍ POPTÁVKA PO VÍCEÚČELOVÝCH LODÍCH

Prosazuje se lehké oživení projektové námořní plavby a přepravy velmi těžkých zásilek, jak také naznačují ukazatele charterového trhu. Tak index MPP hamburského makléřství Toepfer Transport stoupl v říjnu o cca 160 na 6.475 USD/den a nachází se nyní dosti výrazně nad nejnižší hodnotou, dosaženou v březnu částkou 6.017 USD/den. Tržní barometr odráží průměrné sazby časového charteru pro víceúčelové nákladní lodě třídy F (cca 12.500 tdw, zvedací kapacita 240 tun).
Jak Toepfer ve své aktuální zprávě o MPP uvádí, také další velikostní třídy zaznamenávají rostoucí trend. Tak charterové sazby pro větší typy s 28.000 tdw a s těžkotonážním vybavením se opět po dlouhé době dostaly do pětimístné oblasti. Zlepšení se odrážejí ve zvýšeném zájmu dopravců o dopravní kapacity, i když místní sazební trh pro těžké zásilky dosud cenově příliš nepřitahoval.  Zřejmě však dopravci zaznamenali zvýšené knihovací objemy, co může být považováno jako první krok k ozdravění tohoto segmentu.
Z hlediska zlepšeného očekávání v projektové plavbě a přepravě těžkých kusů silně narostly v letošním roce také prodejní a nákupní aktivity kolem lodí. Podle Toepfera v prvních deseti měsících tohoto roku již více než dvojnásobek víceúčelových frachterů změnil majitele ve srovnání s předchozím rokem – celkem 72 plavidel.
Rozvoj trhu na úseku námořní plavby hromadného zboží byl spíše utlumený.  Tak zvaný Baltic Dry Index se snížil v minulém týdnu dále o 93 na 1.371 bodů. Zatímco se velkým bulkerům třídy Capesize podařilo klesající spirálu zabrzdit a koncem týdne dosáhnout mírného zlepšení sazeb, převládala v segmentu středních a menších lodí stagnace.
Také trh ropných tankerů ukázal na většině tras mírný pokles. Makléři počítají především na Severním moři a na Baltu s narůstajícím tlakem na sazby potom, když důležitý ropný přístav Primorsk na ruském východním Baltu byl po řadu dní uzavřen s ohledem na údržbové práce.

 

https://www.sslczech.cz/cz/ssl-zpravodaje/ssl-expres/