Svobodné celní pásmo, celní sklad, skladové a kancelářské prostory

SSL EXPRES - č. 29/2019 - informační týdeník ze světa spedice a logistiky

NOVÝ KAMION IVECO S-WAY JDE NA START | GEFCO KUPUJE NÁKLADNÍ BURZU CHRONOTRUCK | P&O FERRYMASSTER S NOVOU SLUŽBOU Z BUDAPEŠTI | MÁLO VODY V RÝNU – MINISTR DOPRAVY REAGUJE | ...

 

ITÁLIE

NOVÝ KAMION IVECO S-WAY JDE NA START

Italsko-německý výrobce nákladních automobilů Iveco nyní představuje pod názvem S-Way nástupnickou generaci své vozidlové řady pro dálkovou dopravu Stralis. Co se jeví na první pohled: konstruktéři ve svém posledním produktu výrazně uspěli s velkým chladicím grilem vpředu a šikmo umístěnými velkými světly. Dále je předek střešní partie nyní šikmější. To dává s výše posazenou kabinou o 10 cm velkorysejší vnitřní prostor – i když stále ještě motorový tunel zasahuje do kabiny. Vnější změny na jinak příliš nezměněném pojetí kabiny jdou k dobru aerodynamice. Podle údajů Iveca mají modifikace snížit spotřebu pohonné hmoty o 4 procenta. Ve vnitřku se toho moc nezměnilo. Rozložení ovladačů odpovídá pojetí ve Stralis. Sedadlo je však posazeno výše, což zlepšuje výhled a S-Way disponuje Connectivity Boxem, s jehož pomocí je řízení oprav pružnější. Pod plechem pracují jako dosud motory Cursor 11 a Cursor 13 s výkony 420 (Cursor 11) a 570 koní (Cursor 13).

 

FRANCIE

GEFCO KUPUJE NÁKLADNÍ BURZU CHRONOTRUCK

Francouzský logistik Gefco přebírá digitální nákladní burzu Chronotruck. Teprve v roce 2016 založený podnik funguje jako zprostředkovací platforma pro menší zbožové zakázky v pozemní dopravě. Gefco chce tímto krokem rozšířit svou nabídku digitálních služeb. Hlavní pozornost je věnována tomu dávat malé podniky a regionální dopravce v reálném čase dohromady, když se jedná o přepravu menších, paletizovaných dílčích zásilek. Všechny procesy přitom probíhají po smartphonu. Chronotruck registruje vozidla s volným nákladním prostorem a informuje je, kde mohou na své trase ještě vzít přikládku a za jakou cenu. První, který nabídku akceptuje, dostává příplatek. Odesílatelé mohou výhodně nakupovat nákladní prostor a dopravci smysluplně využívat své kapacity. Dosud Chronotruck realizoval kolem 9.000 příkazů. Kritici srovnávají tuto platformu s americkou službou Uber

 

MAĎARSKO

P&O FERRYMASSTER S NOVOU SLUŽBOU Z BUDAPEŠTI

Operátor rozšiřuje svou intemodální síť o další službu z Budapešti do Rotterdamu a Duisburgu s napojením na spojení do Británie. Jde o poslední krok podniku v expanzi na východ, spojující drážní uzly v Rumunsku a Maďarsku s globální námořní službou v Rotterdamu a krátkými námořními trasami v Duisburgu, největším vnitrozemským přístavem. Tato nová služba využije existující drážní trasy se strategickým drážním partnerem a s velkými kontejnery 45 PW a tonáží 23.5 tun pro všechny druhy aktuálního zboží. Dojde k šesti odjezdům týdně v obou směrech mezi Budapeští a Rotterdamem se zastávkou v Duisburgu. Doba přejezdu mezi Budapeští a Duisburgem i Rotterdamem je dva dny a mezi Budapeští a britskými přístavy tři nebo čtyři dny v závislosti od destinace.

 

NĚMECKO

MÁLO VODY V RÝNU – MINISTR DOPRAVY REAGUJE

Rýn má ještě dostatek vody, ale vzpomínky na loňské suché léto jsou čerstvé: aby se lépe řešila úzká místa v zásobování z důvodu nízké vody, hodlá spolkový ministr dopravy Andreas Scheuer realizovat svazek opatření. Středem pozornosti jsou kromě jiného lepší nástroje pro prognózování v říční plavbě a vývoj typů lodí s nižším ponorem. Do spolkového plánu dopravních cest se mají zakotvit infrastrukturní projekty pro Rýn jako rychlejší realizace optimalizace vykládek jakož i opatření k vodním stavbám a hospodárnostní opatření na určitých místech především na středním a dolním Rýnu. Ministr v této souvislosti informoval o vydání „zákona o opatřeních“ pro vybrané úkoly, aby se urychlily obvyklé zdlouhavé projednávací a schvalovací postupy. „Mimořádně suché období loni ukázalo: když lodě na Rýně nemohou plout, zůstávají tankovací stanice prázdné a podniky musejí krátit svou výrobu. Nyní musíme konat, abychom udrželi dopravní podmínky také s ohledem na klimatické změny konstantně vysoko“. – Zejména chemický průmysl a ocelářství trpěly z výpadků dopravy, způsobených nízkou vodou. Člen představenstva BASF M. Heinz proto požaduje nové investice a lepší společné působení silnice, dráhy, řek a námořní dopravy, aby byly v každé době použitelné dopravní cesty. Mluvčí ocelářské Thysssenkrup Steel Europe AG Premal Desei požaduje pro Rýn podrobnou koncepci infrastruktury. Pro podnik se dopravuje 80 procent surovin vodní cestou.

CHYSTANÉ JEDNÁNÍ V BERLÍNĚ O „TYROLSKÉM PROTEKCIONISMU“

Německý spolkový ministr dopravy Andreas Scheuer pozval do Berlína tyrolského zemského hejtmana G. Plattera a rakouského ministra dopravy Andrease Reichhardta. „Přehnané podpory, denní špičkování a mediální útočení nás dále nedostanou“ řekl Scheuer. Chce „z diskuse odebrat žhavost“. Když to půjde s blokádami a zákazy jízd takto dále, varuje, že tím utrpí turistika, obchod a logistika. Setkání bude možné koncem července. – Platter informoval rakouskou informační agenturu APA, že plánuje pro nákladní a osobní dopravu automatický systém. Nejdřív by měl být nasazen na nákladní dopravu přes hraniční přechod Kufstein. Když bude docházet na Intallské dálnici k vážným dopravním zácpám, budou pro těžkou dopravu stanovena omezení v rychlosti, aby se situace uklidnila, řekl rakouský hejtman. Systém bude nasazen s provozovatelem dálnice Asfinag. Ostrá kritika „“tyrolského protekcionismu“ je od zemského svazu bavorských dopravních a logistických podniků a od zemského svazu bavorských speditérů (LBS). „Zažíváme zde formou ochranářství řešit vnitropolitické úkoly na sousedových zádech a hodně vzdáleně od evropského partnerství“ potvrdila ředitelka LBS Sabine Lehmannová ve společném stanovisku obou svazů. Také bavorské hospodářství ostře protestuje proti plánům Rakouska. „Stále zostřovaná dopravní omezování jdou masivně k tíži dopravy v hospodářství a jsou nepřijatelná“ kritizoval B. Brossardt, šéf Společenstva bavorského hospodářství.

 

RAKOUSKO

ZVÝŠÍ SE O 4 PROCENTA MÝTNÉ PRO KAMIONY TŘÍDY EURO VI ?

Ještě v březnu tehdejší ministr dopravy Norbert Hofer v tisku ujišťoval, že pokud jde o mýtné z nákladních vozidel v Rakousku, nepočítá se se zvýšením tohoto zatížení. Avšak nyní leží plány na stole zvýšit mýtné pro vozidla Euro VI od roku 2020 cca o 4 procenta. Toto číslo uvedl v minulých dnech Günther Reder, šéf odborného svazu Přeprava zboží v Hospodářské komoře Rakouska (WKÖ). Odvolával se na plány pro tarify mýtného 2020. „Je politováníhodné, že přísliby politiků vůči dopravcům zřejmě nemají valnou cenu“ kritizoval Reder možné zvýšení nákladů v dopravní branži. Kritizoval, že plánované zvýšení mýtného se nachází nad průměrnou sazbou inflace 2 % (2018) a neplní se politický příslib z roku 2017. Proč to nyní přesto vychází pro nákladní vozy Euro VI jinak, vysvětlil Reder kromě jiného růstem jízdních výkonů. Je stále méně vozidel s horšími emisními normami – a tím příjmy z mýtného klesají. Jako další důvod uvedl externí náklady přes znečištění ovzduší. Zde jsou nyní vozidla Euro VI zatížena pouze 40 procenty. Od roku 2020 to má být 100 procent. Plánované tarify pro nákladní mýtné 2020 byly před krátkou dobou rozeslány k posouzení. Příslušní spolkoví ministři k tomu zaujímají různá stanoviska. Patří sem všichni spolkoví ministři a zemské vlády jakož i zákonní a jiní zástupci zájmů jako města a obce. Jak dalece je ale těch „kolem 4 procent“ skutečně? Jako pozitivum hodnotí, že záměry pro 2020 jsou známé již nyní - a nikoliv až koncem roku. Takto se může branže na změnu v nákladech lépe nachystat.

 

ŠVÝCARSKO

SCHWEIZERZUG: NOVÉ PŘÍMÉ DRÁŽNÍ SPOJENÍ S ROTTERDAMEM

Švýcarský drážní nákladní operátor Schweizerzug zahájil tuto službu dvakrát týdně tam a zpět a spojuje s ní Rotterdam s místy Frenkendorf, Basilej a Niederglatt, Zurich. Nová služba nyní spojuje zařízení Swisssterminal ve Frenkendorfu a Niederglatt s největším evropským kontejnerovým přístavem Maasvlakte II. Spojení se též týká APM terminálu a rotterdamského World Gateway. Nové spojení představuje rychlý a efektivní dodatek k rotterdamskému spojení Schweizerzugu přes německé středisko Neuss a navazující na přístavy Antverpy a Zeebrugge. Podle ředitele Schweizerzugu Romana Mayera „Obě Nieterglatt/Zurich a Frenkendorf/Basilej profitují z přímého a tudíž rychlého spojení s Rotterdamem. Pokrýváme nejdůležitější hospodářský region Śvýcarska – za stejné ceny pro obě lokace. Zurich a speciálně východní část Švýcarska mohou shledat tuto novou službu jako atraktivní“. V letošním lednu a únoru podnik zvýšil frekvenci odjezdů mezi Frenkendorfem a Niederglattem do přístavu Antverpy a nabídl odesílatelům ve Švýcarsku a sousedních státech stále se rozšiřující seznam tratí a frekvencí do dvou kontinentálních přístavů s nejživější kontejnerovou námořní dopravou.

 

https://www.sslczech.cz/cz/ssl-zpravodaje/ssl-expres/