Svobodné celní pásmo, celní sklad, skladové a kancelářské prostory

SSL EXPRES - č. 14/2019 - informační týdeník ze světa spedice a logistiky

POSTNORD TESTUJE BALÍKOVÉ SKŘÍNĚ | YAMATO KUPUJE 500 DODÁVEK „STREETSCOOTERŮ“ | SILNÝ POKLES INDEXU KONTEJNEROVÉHO PŘEKLADU V ÚNORU | INVESTICE DO LETIŠTĚ LIPSKO/HALLE SE ZDVOJNÁSOBÍ

 

DÁNSKO

POSTNORD TESTUJE BALÍKOVÉ SKŘÍNĚ

Dánský poštovní koncern Postnord ve spolupráci s firmou Swipebox instaluje 200 balíkových skříní. Pokud bude pilotní projekt úspěšný, mohou být uzamykatelné skříně, zvané naerboks, nasazeny v celém Dánsku a později také v dalších severských zemích. Doručovatelé mohou na naerboksy přímo dodávat. Přes Postnord-app může zákazník zařízení otevírat a své balíky odebírat. Pro doručovatele to znamená žádné pokusy o dodání u domovních dveří. Balíkové skříně se umísťují v blízkosti míst s bydlením a u kancelářských komplexů. Balíky do nich mohu dodávat všichni poskytovatelé balíkových a expresních služeb. Zkušební provoz je naplánován na šest měsíců.

 

JAPONSKO

YAMATO KUPUJE 500 DODÁVEK „STREETSCOOTERŮ“

Japonský logistický koncern Yamato objednal 500 malých dodávek, zvaných „uliční skútry“ typu Work Pure. Podnik se tak chce vyrovnat se silným růstem e-obchodu jakož i se změněnými zvyklostmi zákazníků. Společně se Streetscooterem, dceřiným podnikem Německé pošty, Yamato přizpůsobil tato elektrická vozidla japonským standardům a kromě jiného na řízení umístěné na pravé straně. Vozidla mají být dodána ještě letos a uvedena do provozu. Původně byl objednán jen pouhý podvozek. Nástavby pro chlazené a mrazené zboží měly být montovány na místě. Podle vlastních údajů je Yamato vedoucí poskytovatel služeb Keb v Japonsku (kurýrní, expresní, balíkové) a loni přepravil 1,8 milionu zásilek. A navíc letos slaví tento logistik 100 leté firemní jubileum.

 

NĚMECKO

SILNÝ POKLES INDEXU KONTEJNEROVÉHO PŘEKLADU V ÚNORU

Index kontejnerového překladu RWI – Leibnitzova institutu pro hospodářský rozvoj a Institutu ekonomiky námořní dopravy a logistiky (ISL) poklesl podle rychlých hodnocení na 133,9 bodu. Je to čtvrtý největší dosud zjištěný měsíční pokles. Ještě v lednu měl ukazatel hodnotu 138,2. Zejména výrazně poklesl překlad v čínských přístavech. Vývoj tam však měl ovlivněn svátky čínského Nového roku. Ten byl sice v zásadě brán v úvahu při propočtech indexu, avšak hodnocení vlivu j bráno se zvýšenou nejistotou. Rychlé hodnocení února je postaveno na údajích ze 41 přístavů, které představují 72 procent indexem zobrazovaného překladu.

INVESTICE DO LETIŠTĚ LIPSKO/HALLE SE ZDVOJNÁSOBÍ

Do výstavby tohoto letiště poteče mnohem více investic než dosud. Provozovatel druhého letiště v zemi co do obratu leteckého zboží Leipzig/Halle obvykle uvádí investice ve výši 210 milionů eur. Dopravní tisk zjistil z podnikových kruhů, že do výstavby půjde dalších 250 milionů eur. Obvyklá investiční částka má jít na výstavbu infrastruktury pro odbavování leteckého zboží, na stavbu rolovací dráhy, rozšíření letiště v části 4 na jihozápadě jakož i rozšíření vysokých staveb. Dodatkové investice mají pokrýt rozšíření letiště na severu včetně skladů a hangáru. Společnost Leipzig/Halle GmbH je dceřiným podnikem organizace Středoněmecká letiště a.s. Jejími podílníky jsou Svobodný stát Sasko (77,29 procent), země Sasko-Anhaltsko (18,54), jakož i města Lipsko (2,1 procenta), Drážďany (1,87 procenta) a Halle/Saale (0,2 procenta).

BILANCE 2018 TECHNICKÉ POMOCI KAMIONŮM „ADAC TRUCKSEVICE“

Celkem 39.797krát docházelo loni k nasazení ADAC Truckservice na německých dálnicích ke znovu-zprovoznění nákladních aut. V 65,3 procentech případů šlo o pomoci s pneumatikami. Na 2. místě v důvodech poruch byly v 7,3 procentech škody na motorech, následované s 5,6 procenty brzdami a elektrikou s 3 procenty. Škody na nástavbách, stěnách ložných prostorů, chladicích agregátech a hydraulice činily méně než jedno procento. Nejvíce výpadků nákladních aut bylo hlášeno v červenci a v srpnu. Špička v denních žádostech o pomoc byla 6. srpna, kdy venkovní teplota dosáhla 38 stupňů – nejvýše z celého roku. Dlouho trvající letní vedra škodila pneumatikám, zejména pokud šlo o nízký tlak vzduchu nebo poškození. Poměrně slabá zima se přičinila, že 868 případů bylo o 8,5 procent méně, než před rokem. Kvůli nedostatku nafty zůstalo stát 129 vozidel, ve studených a na sníh bohatých zimách to bývá skoro dvojnásobek.

 

USA

NÁKLADNÍ BURZA „UBER FREIGHT“ ZAČNE NABÍZET TAKÉ V EVROPĚ

Odstartuje za dva týdny – nejprve v Nizozemsku. Podnik plánuje, že rozšíří nabídku „v blízké budoucnosti do dalších částí Evropy“. Platforma začala fungovat v USA před dvěma lety a zprostředkovává zásilky k dopravě speditérům, kteří jsou k dispozici. Cílem je snižovat počet kilometrů, který absolvuje nákladní vozidlo bez nákladu.

 

VELKÁ BRITÁNIE

VIRGIN CARGO OTEVŘE DENNÍ SPOJENÍ BRAZÍLIE – UK

Půjde o denní lety s B787 mezi London Heathrow a brazilským Sao Paulo v roce 2020. Nová služba hodlá reagovat na rychle rostoucí brazilskou ekonomiku a postavení Sao Paulo jako jednoho z top dvaceti světových hospodářských měst. Aerolinky očekávají pravidelné přepravy autodílů, farmaceutik, potravin a zemědělských produktů. Sao Paulo představuje pro Virgin Atlantic druhou světovou trasu - vedle letos v září otevíraných denních letů Heathrow – Tel Aviv, s primárním zaměřením na importy a exporty. Ředitel složky Cargo u VA Dominic Kennedy věc komentuje: „Sao Paulo je fantastická trasa pro naše zákazníky v cargu, s vysokou poptávkou po kapacitě pro inporty a exporty. Brazílie je tahounem jižní Ameriky a vzrušuje nás, že budeme poprvé létat na tento kontinent. Jde o novu fázi růstu Virgin Atlantic tím, že dáváme zákazníkům možnost většího výběru pokud jde o světově nejdynamičtější trhy carga v době, kdy se oba těší prosperitě“. Dopravce převezme letos první čtyři z dvanácti Airbusů A350-1000 což znamená zlepšení kapacity dolní paluby. Aerolinky se také těší z toho, že jsou zakládajícím členem transatlantické joint venture, charakterizované 13 miliardami USD s více než 300 denními transatlantickými lety a non-stop transatlantickými linkami s podniky Delta, Air France a KLM. - Virgin Atlantic je britská společnost známého podnikatele sira Richarda Bransona a jeho první aerolinie. Postupem času založil ještě společnosti Virgin America, Virgin Australia a také Virgin Galactic, první společnost, která provozuje lety do vesmíru pro veřejnost. Virgin Atlantic se etablovaly jako jedna z nejlepších evropských aerolinek, provozují flotilu výhradně dálkových letadel.

 

ZE ZAHRANIČNÍCH KOMENTÁŘŮ

KATASTROFA V MOZAMBIKU A POMOC VZDUCHEM A PO MOŘI

Cyklon Idai zdevastoval v polovině března tamní přístavní město Beira. Podle místních úřadů a záchranných organizací bylo zničeno 90 procent města o 500.000 obyvatelích a jeho okolí. Mezi roky 1987 a 2006 přírodní katastrofy ovlivnily životy 19, 2 milionů obyvatel Mozambiku, jedné z nejchudších zemí světa, nejvíce vystavené přírodním neštěstím a účinkům změn klimatu. Šest dní po účinku Idai zprávy uvádějí, že počet lidských obětí v Mozambiku má překročit 1.000 a další stovky jsou v Zimbabwe a v Malawi. Záchranná loď, provozovaná Grindrodovým rejdařstvím pod Ocean Africa Container Lines, dorazila urgentně do přístavu Maputo, aby naložila zásilky humanitární pomoci před dojezdem do Beira den po neštěstí. „Naše mysli jsou s obyvateli Mozambiku. Modlíme se za jejich bezpečnost“ řekl Andrew Waller, generální ředitel Grindrod Limited. Rozvojový podnik přístavu Maputo (MPDC), představující partnerství mozambické Railway Company a přístavní DP World poskytl dvě skladištní budovy pro soustřeďování pomoci od mozambické organizace pro zvládání katastrof INGC, mozambického Červeného kříže, WFP a dalších organizací systému OSN, Cosaca a Islamské charity. Mezitím obří letadlo B747 dorazilo do Maputo s 51 tunami záchranných zásilek od společnosti Save the Children, obsahujícími 8.400 celt, 3.500 kanystrů, 2.500 kbelíků a desítky stanů. Záchranná organizace informovala, že začala s dodávkami do Chimoio, města na západě země, těsně při cestě cyklonu, kde jsou tisíce lidí bez domova a odříznuti záplavami. Konsorcia pomoci pracují na tom, aby se Chimoio stalo hlavním logistickým hubem pro soustřeďování pomoci. Machel Pouw, vedoucí týmu záchranných organizací v Mozambiku komentoval: „Bojujeme o získávání stále více země, potřeby vylétají raketově vzhůru. Tyto dodávky pomohou rodinným zásobám a dodávají bezpečnou vodu proti onemocněním jakož i přístřešky před pokračujícími dešti – jak v oblasti Chimoio i dalších v zemi. Je nesmírně obtížné dostávat se do obcí, jež byly katastrofou odříznuty. Ale pracujeme nepřetržitě, abychom všude dostali pomoc dětem a již jsme odstartovali lety s našimi zásobami stanů pro Beira“. 97 tunová zásilka pomoci od dubajské International Humanitarian City (IHC) dorazila do Maputo 20.3., sestávající z léků, telekomunikačních zařízení, stanů a setů nářadí na přístřešky. Pomoc přišla ze skladů, udržovaných IHC Světovým potravinářským programem a koordinací týmů podpůrných služeb, Světovou zdravotnickou organizací, Save the Children, Cotholic Relief Services, Švédskou agenturou pro rozvoj a spolupráci a agenturou Adventist Development and Relief. Let byl připraven IHC na podporu UN Humanitarian Response Depot (UNHRD), což je logistické konsorcium agencií OSN a NGO, zapojených do pomoci a rozvoje. (JK)

 

https://www.sslczech.cz/cz/ssl-zpravodaje/ssl-expres/