Svobodné celní pásmo, celní sklad, skladové a kancelářské prostory

SSL EXPRES 9. a 10. 11. 2020

Nové lodě pro Orient Overseas Container Line | Vyjádření šéfa Gerlachu p. Luďka Procházky k volbám | Letiště Schiphol obnoví letištní komunikační systém | Kontroly německého Federálního úřadu pro přepravu zboží | Podpora německé železniční nákladní dopravy | Větší ztráta pro Lufthansu

 

Společnost Orient Overseas Container Line (OOCL) objednala ze dvou loděnic Cosco dalších sedm velkých kontejnerových lodí, každá s 23 000 TEU. Tři z lodí budou údajně postaveny společností Nantong Cosco KHI Ship Engineering (NACKS) a další čtyři budou postaveny společností Dalian Cosco KHI Ship Engineering (DACKS). Celková cena se pohybuje kolem 1,1 miliardy dolarů. Dodávka je plánována mezi třetím čtvrtletím roku 2023 a třetím čtvrtletím roku 2024. Se sedmi konvenčními novými plavidly se OOCL rozhodl pro LNG jako palivo a zvýšil počet takzvaných dopravců Megamax na celkem dvanáct. V březnu bylo již objednáno pět lodí. Podle OOCL chce zlepšit strukturu flotily a generovat úspory z rozsahu. Rejdaře OOCL získala společnost Cosco v roce 2018. Tento linkový rejdařský obr se posunul přes CMA CGM na 3. místo v globálním žebříčku. Podle Alphalineru má společná flotila přibližně 500 lodí s kapacitou něco přes 3 miliony TEU. OOCL nabízí 700 000 TEU, ale nyní má 276 000 TEU nové kapacity. Maersk jako č. 1 má 680 lodí se 4,1 miliony TEU, MSC má 575 lodí s 3,84 miliony TEU. Před čtyřmi týdny MSC spustilo závod o nové mega-lodě. Podle zpráv makléřů si přepravní společnost pana Aponteho se sídlem v Ženevě (Švýcarsko) objednala v Číně k dodání od roku 2023 celkem šest jednotek, každá s kapacitou 23 000 TEU

 

 


Vyjádření šéfa Gerlachu p. Luďka Procházky k volbám: Volby předurčí i další směřování světové ekonomiky. V případě vítězství Bidena je možné, že USA utlumí celní válku s EU. Vyloučit nelze ani to, že by se obě strany pokusily obnovit jednání o vzájemné dohodě o volném obchodu známé jako TTIP. Vyjádření šéfa Gerlachu k variantě vítězství Bidena: Po nástupu Bidena je možné, že USA utlumí celní válku s EU. Vyloučit nelze ani to, že se obě strany pokusí obnovit jednání o vzájemné dohodě o volném obchodu známé jako TTIP. Vyjádření šéfa Gerlachu k variantě vítězství Trumpa: Po vítězství Trumpa je nepravděpodobné, že USA utlumí celní válku s EU. Ještě méně lze očekávat, že se obě strany pokusí obnovit jednání o vzájemné dohodě o volném obchodu známé jako TTIP. Vyjádření šéfa Gerlachu k variantě nejasného (oznámeného až později) vítěze: Nejistota kolem výsledku hlasování může vyvolat nejistotu na trzích. Volby totiž předurčí i další směřování světové ekonomiky.

 

 


Letiště Schiphol během příštích dvou let „modernizuje" a obnoví letištní komunikační systém Cargonaut (PCS), přičemž všechny současné služby a procesy budou v provozu, dokud nebude nový systém IT plně funkční. Nahradí stávající zastaralý systém, ale také jej vylepší: nový PCS usnadní nákladním stranám vzájemnou komunikaci, stejně jako s vládou. Kromě toho to umožní sektoru zvládnout očekávané zvýšení povolení k elektronickému obchodování. Schiphol říká, že tento krok posílí vztah komunity letištní nákladní dopravy s holandskou celní správou, která se v rámci strategie nizozemské vlády pro digitální dopravu snaží o užší spolupráci se společnostmi, jako je Schiphol, které plní veřejnou funkci hlavního letiště.

 


Nizozemské ministerstvo infrastruktury a vodního hospodářství společně s nizozemskými celními orgány přijímají nové požadavky na výměnu údajů v rámci strategie digitální dopravy pro nákladní dopravu. Jedním z cílů je vytvoření jednotné základní datové infrastruktury (BDI) pro digitalizaci všech forem nákladní dopravy v Nizozemsku a systém Cargonaut pro to bude důležitým stavebním kamenem. V rámci BDI si logistické společnosti ponechávají vlastnictví dat, která generují, a mohou tyto údaje sdílet v kontrolovaném a v případě potřeby chráněném prostředí.

 

 

Německý Federální úřad pro přepravu zboží (BAG) provedl minulý týden klíčové kontroly na 33 místech. Cílem bylo sledovat dodržování kabotážních předpisů Podle BAG bylo zkontrolováno celkem 723 vozidel. 139 z těchto vozidel provedlo kabotáž. Na 46 z těchto cest bylo zjištěno porušení kabotážních předpisů. Každá třetí cesta byla tedy nelegální. Společnost BAG shromáždila na pokutách celkem 49 490 EUR. Cílem kontrol byly zejména trasy a dopravní uzly silně využívané nerezidentními vozidly, jako jsou přístavy Trevír, Kiel, Rostock a Neuss, stejně jako dálniční uzly v Porúří. Kromě toho bylo prováděno individuální monitorování v těsné blízkosti továren výrobců a dodavatelů automobilů v Bavorsku a Bádensku-Württembersku. Federální úřad nedávno velmi důsledně implementoval mandát státní kontroly. Od července probíhá každý měsíc alespoň jedna prioritní kontrola za účelem sledování kabotážních předpisů. Podle BAG by to mělo pokračovat takto: „S ohledem na úspěšně provedená opatření jsou v následujících měsících plánovány další kontrolní akce s ohledem na dodržování kabotážních předpisů. Celonárodní pokračování těchto kontrol je nedílnou součástí budoucího plánování. " V souladu s tímto projektem soud nedávno potvrdil, že pokuty uložené BAG proti jisté polské společnosti jsou legální. Společnost podle pravidel BAG neustále porušovala kabotážní předpisy. Výsledkem bylo několikrát opakované uložení čtyřmístných pokut. Polská společnost tomu odporovala, ale po soudním přezkumu pokutových oznámení byla nyní sankční opatření BAG oficiálně potvrzena. Společnost musí zaplatit pokutu ve výši 54 800 EUR.

 

 

První nákladní letoun A321 přestavěný společným podnikem ST Engineering-Airbus Elbe Flugzeugwerke (EFW) vstoupil do služby u Qantas pro Australia Post. Převedené nákladní letadlo s „vzorovou verzí" zahájilo lety pro Qantas 27. října poté, co bylo v září znovu doručeno majiteli a pronajímateli Vallair . „Oba milníky znamenaly dokončení a zrod prvního světově přestavěného nákladního letadla A321," uvedla tisková zpráva. Jeffrey Lam, prezident divize Aerospace společnosti ST Engineering, uvedl: „Dokončení našeho prvního modelu A321P2F je dobře načasováno, a program může leteckým společnostem pomoci vdechnout nový život nevyužitým letadlům, která by jinak utrpěla tvrdší přistání ve své zbytkové hodnotě." „Jsme si jisti, že program bude mít o 55 procent větší objemovou kapacitu než jeho nejbližší konkurent, a to na trhu nákladní dopravy," poznamenal Lam. „Airbus A321 je platforma, která svým designem nabídne do budoucna nejlepší ekonomiku, kapacitu nákladu a výkon v segmentu nákladní lodi s jednou uličkou," poznamenal Andreas Hermann, viceprezident správy aktiv ve společnosti Airbus a člen akcionáře EFW výbor.

EFW obdržela v únoru tohoto roku od Agentury pro bezpečnost letectví Evropské unie (EASA) původní doplňkové typové osvědčení (STC) pro A321P2F a v červenci ověřovací STC od Federálního úřadu pro letectví USA. Vylepšení specifická pro operátora byla následně začleněna do nákladního stroje a certifikována před jeho opětovným dodáním. A321P2F je první ve své kategorii velikostí, který nabízí nakládání v kontejnerech jak v hlavní palubě (až 14 plných kontejnerů), tak v podpalubí (až 10 pozic kontejnerů). Jeho užitečné zatížení může nést více než 28 metrických tun (zhruba 60 000 liber) přes 2300 námořních mil, což je ideální pro expresní vnitrostátní a regionální operace. ST Engineering, Airbus a EFW uvedly, že mají na trhu jediné řešení OEM pro A321P2F. A jak ST Engineering, tak EFW plánují do roku 2023 zřídit další modifikační místa v Číně, Německu a USA, aby uspokojily rostoucí poptávku po vyhrazených nákladních letadlech, odhadem asi 25 letištních slotů ročně.

 

 

Podle rozhodnutí Evropské komise má Německo povoleno podporovat železniční nákladní dopravu až do výše 600 milionů EUR. Byla schválena příslušná státní podpora na podporu provozu jednotlivých vozů, oznámil ve středu bruselský úřad. Konkrétně jde o projekt Federálního vládního programu pro ochranu klimatu do roku 2030, který je naplánován do 30. listopadu 2025. Mělo by to zlevnit využívání seřaďovacích nádraží. „Probíhají přípravy na odpovídající program financování BMVI," uvedl mluvčí federálního ministerstva dopravy. Opatření „posiluje provoz jednoho vozu soutěžně neutrálním způsobem". Podle Evropské komise tvoří provoz jednoho vozu čtvrtinu železniční nákladní dopravy v Německu.

 


Účinky pandemie způsobily, že Lufthansa v létě ztratila více miliard, než se původně myslelo. Výsledkem byl mínus téměř 3 miliardy EUR ve třetím čtvrtletí, jak oznámila skupina MDax ve čtvrtek ve Frankfurtu. Analytici očekávali v průměru přibližně 1,6 miliardy EUR. Zatímco Lufthansa zaznamenala ve svém provozním podnikání ztrátu (upravený EBIT) těsně pod 1,3 mld. EUR, čistý výsledek snížily také odpisy z vyřazených proudů cestujících a finančních transakcí k zajištění cen pohonných hmot. Nabídka nákladní dopravy poklesla o 47 procent kvůli nedostatku kapacity osobních letadel. Prodané nákladní kilometry klesly o 34 procent. Společnost Lufthansa v zimních měsících výrazně zastaví provoz. Vzhledem k slabé poptávce po letenkách v důsledku korona pandemie bude skupina ve čtvrtém čtvrtletí nadále nabízet maximálně čtvrtinu kapacity z předchozího roku. Výkonná rada kolem šéfa Lufthansy Carstena Spohra chce omezit odliv prostředků do operativního podnikání ve čtvrtém čtvrtletí na 350 milionů EUR. V průběhu nadcházejícího roku by se provozní hotovostní tok měl opět změnit na pozitivní. Aby se tak stalo, musí se pandemie vyvinout takovým způsobem, aby bylo možné podle nabídky letovou nabídku opět zvýšit na zhruba 50 procent předkrizové úrovně.

 

www.svazspedice.cz