Svobodné celní pásmo, celní sklad, skladové a kancelářské prostory

Přirážka za nízkosirné palivo a vývoj ceny ropy na světovém trhu - informace

Velcí linioví rejdaři Maersk a Hapag-Lloyd odmítli obvinění evropské spediční asociace Clecat, že úmyslně oddalují přenesení klesajících cen pohonných hmot na své zákazníky. Palivové přirážky byly pravidelně kontrolovány čtvrtletně, jak je na trhu obvyklé, jak uvedly obě přepravní společnosti na žádost DVZ.

"Současně to odpovídá přání mnoha našich zákazníků, kteří mají jistotu plánování cen na čtvrtletí s ohledem na náklady na pohonné hmoty a obecně postupují stejně se svými vlastními palivovými přirážkami," řekl mluvčí Hapag-Lloyd Tim Seifert. Maersk poukázal na to, že kromě čtvrtletního přezkumu bude v roce 2020 upraven i faktor úpravy Bunker Adjustment Factor (BAF), pokud by se od posledního přezkumu cena změnila o více než 50 USD za tunu.

Sdružení Clecat si stěžovalo, že speditéři a zasilatelé dosud neměli prospěch ze skutečnosti, že cena za lodní palivo s velmi nízkým obsahem síry v posledních dvou měsících klesla o 35 procent. Přepravní společnosti by upravily své příplatky rychle, pokud by ceny stouply, ale pomalu, pokud klesají.

"To vyvolává podezření, že dopravci využívají BAF ke zvýšení svých příjmů ak úhradě nákladů vzniklých v důsledku krize Covid 19," uvedl prezident Clecatu Willem van der Schalk. "Zasilatelé chápou, že přepravní společnosti mají vyšší náklady na údržbu svých služeb. Ale všichni ostatní partneři v logistickém dodavatelském řetězci se také musí potýkat s poruchami a selháním, v neposlední řadě s našimi zákazníky, přepravci, "vysvětlil van der Schalk. Podle sdružení chybí mnoha speditérům transparentnost a chtějí více nahlédnout do výpočtu společností liniové dopravy. Maersk uvedl, že dopravní společnosti jsou pod tlakem kvůli současné nízké poptávce, protože jejich fixní náklady jsou vysoké a ziskové marže jsou nízké.

"Faktor úpravy bunkeru je pouze součástí cenového mechanismu a musí být posuzován v celkovém kontextu sazeb za dopravu a smluvních podmínek," uvedl mluvčí rejdaře. Maersk a francouzský CMA CGM oznámili, že od 1. května již nebudou účtovat žádné příplatky za bezsirné palivo kvůli nižším nákladům na palivo. Hapag-Lloyd také snížil příplatky. Podle sdružení Clecat rejdař MSC 1. dubna svým zákazníkům oznámil, že ponechá příplatky za bunkry nezměněné až do dalšího oznámení, aby mohl udržet dopravní služby.