Objem doručených balíků společností DPD roste, loňský rok byl celkově rekordní
Svobodné celní pásmo, celní sklad, skladové a kancelářské prostory

Objem doručených balíků společností DPD roste, loňský rok byl celkově rekordní

Společnost DPD, největší soukromý balíkový přepravce v České republice, doručila v roce 2021 historicky nejvíce zásilek. Objem oproti roku 2020 vzrostl o 2,4 % na přelomových téměř 45 milionů, přičemž celých 34 milionů bylo doručeno v rámci České republiky.

 

Nárůst ve srovnání s prvním pandemickým rokem společnost zaznamenala i během každoroční rušné vánoční sezóny a česká pobočka DPD doručila v prosinci 4,2 milionu zásilek, v celkových číslech ale tento nárůst nebyl zásadní.

Objem zásilek doručených českou pobočkou byl totiž oproti prosinci 2020 vyšší pouze o 0,1 %. Meziroční nárůst byl tak způsoben především exportem a importem. Proč to tak je, vysvětluje generální ředitel DPD Miloš Malaník:

“Jednoznačně se potvrdilo to, co již delší dobu opakujeme - celý rok 2021 probíhal za zcela jiných podmínek, než rok 2020. Narozdíl od tvrdého lockdownu, který tehdy probíhal a lidé byli zcela odkázáni na nákupy online, byly naopak v roce 2021 obchody většinou otevřené. Navíc to, že se zákazníci v prvním pandemickém roce přesunuli z kamenných obchodů na e-shopy neznamená, že tam také všichni zůstali. Některé skupiny se částečně vrátily k offline nakupování zcela, jiné částečně. Logicky jsme tak velkou dynamiku jako v průběhu roku 2020 ani nemohli očekávat. Vánoční sezóna 2021 však byla nadstandardně silná. ” 

Zpracované zásilky nejsou doručené

“Během sezóny jsme se mnohokrát setkali s komunikací nepřesných čísel některých přepravců, která mohou být matoucí - zveřejňované denní objemy se totiž často liší tím, jak jsou počítány a porovnává se pak neporovnatelné. Pokud se nás někdo zeptá, kolik zásilek jsme za den doručili, vždy uvádíme, podle nás správně, počet čistě a reálně doručených zásilek v konkrétní den - tedy zásilek, které si v daný den příjemce skutečně převzal. Někteří přepravci ale uvádějí tzv. zásilky “v přepravě“ nebo “zpracované zásilky”, což může znamenat balíky, které jsou v daný den zaznamenané v jejich systému, a například pouze "leží" na depu nebo byly v daný den pouze svezeny na depo od zákazníka (rozumějme například z e-shopu) a koncovému příjemci se doručují až v jiný den. Pokud bych měl uvést jasný příklad, tak zásilka na cestě z e-shopu do depa by byla v tomto případě započítána poprvé, pokud by poté ležela den na depu, tak  podruhé a následně znovu při cestě k příjemci, tedy dohromady 3x, což samozřejmě v rámci celkových objemů vůbec nedává smysl, protože se jedná stále o stejný balíček. Nejde nám rozhodně o trhání rekordů, kdo doručil více balíčků, ale zároveň by bylo dobré shodnout se na jednotném způsobu uvádění těchto informací, nechceme totiž veřejnost mystifikovat. V českém DPD jsme reálně v předvánoční sezóně doručovali až kolem 300.000 zásilek denně, pokud by se však jednalo o zásilky evidované v daný den v přepravě, tak by to bylo přes 500.000 zásilek denně,” dodává Miloš Malaník.

Rok 2021 byl však co se týče celkových čísel zatím nejsilnější. Výrazně vzrostly zejména objemy exportovaných balíků.

Inovace 2020

Loňský rok byl také velmi dynamický z hlediska aktivit a inovací, které se během něj podařilo zrealizovat. Ke stávajícímu cyklodepu na Florenci, které funguje již od konce roku 2020, se přidalo další, tentokrát na Andělu. Společně tak obsluhují oba břehy Vltavy a počet zásilek, které jsou doručovány pěšími a cyklokurýry se tak opět zvýšil. Hlavní myšlenkou cyklodep je snížení emisního a hlukového zatížení center měst a také optimalizace tras kurýrů, kteří se do některých lokalit v centru Prahy dostanou efektivněji na kole nebo pěšky. Společnost také otevřela zcela nová depa, například v Jihlavě nebo v Mošnově. Velké množství prostředků investovala také do rozvoje infrastruktury, software a vybavení dep. V rozvoji sítě dep bude pokračovat i v tomto roce.

Započal také projekt monitoringu kvality ovzduší na území Prahy, kde jsou data o znečištění jemnými prachovými částicemi PM2.5 získávána nejen pomocí 20 zařízení instalovaných na budovách, ale hlavně prostřednictvím 70 dodávek DPD, které se celý den pohybují po městě. Již brzy si tak Pražané budou moci online ověřit, jaké je ovzduší v jejich ulici, nebo zda je vhodné provozovat venku sportovní aktivity. 

V návaznosti na udržitelnou strategii DPDgroup s názvem Driving Change je od jara 2021 až do března 2022 na území Prahy k vidění „zelená” tramvaj DPD informující o zelené strategii společnosti a například i o množství zásilek, jež denně přepraví elektro dodávky, cyklo a pěší kurýři. 

Koncem léta 2021 DPD zprovoznilo dlouho očekávané samoobslužné boxy, jenž jsou v provozu 24 hodin denně. Každý box má v tuto chvíli vlastní obrazovku se skenerem kódů/QR kódů. Pro komunikaci s boxem není třeba instalovat žádnou aplikaci, ani využívat Bluetooth či obdobné datové připojení. Navíc je možné přes boxy zásilky nejen vyzvedávat, ale i posílat (přepravní štítek není nutné tisknout doma, postará se o to samotný box, který má vlastní tiskárnu). To zákazníci ocenili i po Vánocích v době vracení nevhodných dárků. Objednávka přepravy se zadává jednoduše pomocí nové služby „Z ruky do ruky“ na https://zrukydoruky.dpd.cz/