Svobodné celní pásmo, celní sklad, skladové a kancelářské prostory

Německo: Koalice semafor

Volby do Spolkového sněmu skončily tak, že po sečtení všech volebních obvodů získali sociální demokraté 25,7 procenta, CDU 24,1 procenta. Nejlepšího výsledku dosáhli Zelení se 14,8 procenta, následuje FDP s 11,5 procenta. AfD dostala jen 10,9 procenta.

 

V důsledku toho přijde o předsednictví rozpočtového výboru Ve Spolkovém sněmu, který je vyhrazen nejsilnější opoziční frakci. Matematicky jsou možné tři koalice. První a pravděpodobně nejpravděpodobnější možností je semafor s SPD, Zelenými a FDP. Spolkový ministr dopravy Andreas Scheuer (CSU) jasně ztratil popularitu ve svém Pasovském volebním obvodu, ale zajistil si přímý mandát. Podle předběžného konečného výsledku získal 30,7 procenta prvních hlasů.


Frank Huster, generální ředitel DSLV Bundesverband Spedition und Logistik, řekl DVZ: "Z pohledu logistického průmyslu je orientace dopravní politiky, kterou lze očekávat od nové federální vlády, otevřená. Rozhodujícím faktorem bude pravděpodobně to, jak bude politická váha Zelených a zejména FDP vyvážena v koalici tří stran s cílem dosáhnout podstatné rovnováhy mezi státem a trhem, zejména v oblasti alternativních pohonů, modálního posunu a financování infrastruktury."


Velkoobchodní sdružení BGA podotýká, že voliči se jasně rozhodli proti levicové alianci, ale zároveň také proti "obojímu a". Nyní musí zvolení najít kompromis a vytvořit alianci, která se rozhodně vypořádá s poplatným směrováním. V podnikání jde o rychlý boj se změnou klimatu a smysl pro proporce, zadní vítr pro modernizaci podnikatelského místa prostřednictvím chytré reformy zdanění právnických osob, cílené snižování byrokracie a nakonec další digitalizaci. "Německo potřebuje flexibilitu na trhu práce a z hlediska pracovní doby," uvedla BGA. "A potřebujeme německou vládu, která je odhodlaně odhodlána otevřít trhy, globální volný obchod a posílit Evropské společenství." "Německo potřebuje silný a rozumný hlas v evropské dopravní politice. To se může stát pouze za účasti Unie", tak se k výsledku voleb do Spolkového sněmu vyjádřil Jens Gieseke (CDU), mluvčí skupiny CDU/CSU v Evropském parlamentu pro dopravu. Potřebujeme "konkurenci nejlepších nápadů", odhodlanou expanzi infrastruktury ve všech způsobech dopravy a flexibilní programy na podporu hospodářství při jeho transformaci. "Budoucí dopravní politika musí sladit otázky individuální mobility, ochrany klimatu a financování celku – bez ideologie a s otevřenýma očima," řekl Gieseke DVZ.


Ismail Ertug, expert SPD na dopravu v Evropském parlamentu, se naopak domnívá, že Olaf Scholz a SPD získali "jasný vládní mandát". Volební úspěch SPD by také mohl posílit "sociální a udržitelnou politiku" na úrovni EU, řekl Jens Geier, předseda SPD Gruppe v EP. "Ekologická a digitální transformace společnosti musí být také sociální, aby uspěla," říká Geier. "Federální vláda řízená SPD by na tom měla zapracovat a také vyvíjet větší tlak při provádění Zelené dohody."


Anna Deparnay-Grunenbergová, expertka zelených na dopravu v EP, v rozhovoru pro DVZ zdůraznila, že Zelení by rádi převzali spolkové ministerstvo dopravy. Po mnoha letech pod vedením CSU a "zaostalé" politice je nyní čas na změnu. Pro Zelené platí motto jejich volebního programu "Všechno je v něm" i po volebním večeru. Strana je uvažována jako možná vládnoucí strana jak společně s CDU/CSU a FDP, tak společně s SPD a FDP. "Semafor by byl blíže k nám," řekal Deparnay-Grunenberg. Ministerstvo dopravy pod vedením Zelených by mohlo rychle podniknout "velké kroky" směrem k větší ochraně klimatu a sklízet "nízko visící ovoce". To zahrnuje například posílení železnic snížením cen železničních tras a současně zavedením daně z nafty. Pro "flexibilnější a přizpůsobenější" železniční nákladní dopravu lze mnoho dosáhnout ještě odhodlanější propagací digitálního automatického spojovacího zařízení (DAK). "Úlohou Německa by zde bylo převzít vedení v EU a prosazovat, aby si země navzájem pomáhaly," řekl rodák ze Stuttgartu. Železniční nákladní doprava bude fungovat lépe pouze tehdy, "pokud se DAK používá všude od Itálie po Amsterdam".