Svobodné celní pásmo, celní sklad, skladové a kancelářské prostory

Nedostatek elektrické energie v Číně komplikuje situaci

Čínská energetická krize se rýsuje jako poslední šok pro globální dodavatelské řetězce, neboť továrny největšího světového exportéra jsou nuceny šetřit energií omezováním výroby.

 

K narušení dochází v době, kdy se výrobci a dopravci předhánějí v uspokojování poptávky po všem možném, od oblečení až po hračky pro nákupní sezónu na konci roku, a potýkají se s dodavatelskými linkami, které byly rozvráceny prudce rostoucími náklady na suroviny, dlouhými zpožděními v přístavech a nedostatkem přepravních kontejnerů.  Čínští výrobci varují, že přísná opatření na snížení spotřeby elektřiny oslabí produkci v ekonomických hnacích silách, jako je Tiang-su, provincie Zhejiang a Guangdong – které dohromady představují téměř třetinu hrubého domácího produktu státu – a možná i zvyšují ceny.  Místní vlády nařizují omezení dodávek elektřiny, protože se snaží vyhnout chybějícím cílům pro snížení energetické a emisní náročnosti, zatímco některé se potýkají se skutečným nedostatkem elektřiny.


Výrobci tkanin v provincii Zhejiang, kteří trpí zastavením výroby, začali zvyšovat ceny a odkládat přijímání nových zahraničních objednávek. Yiwu Huading Nylon Co. Ltd., výrobce nylonu ze syntetické tkaniny ve městě Zhejiang, pozastavil od září polovinu své výrobní kapacity v reakci na nařízení místní vlády snížit spotřebu elektřiny, jak vyplývá z pondělního oznámení na burze cenných papírů.


Problémy s elektřinou přicházejí poté, co se nedávné výpadky přístavů v Číně rozšířily napříč globálními dodavatelskými řetězci. Část přístavu Ningbo, jednoho z nejrušnějších na světě, byla minulý měsíc po vypuknutí Covidu několik týdnů nečinná, zatímco Yantianský přístav v Shenzenu byl uzavřen v květnu.


Energetické zadrhnutí zatíží čínskou ekonomiku v době, kdy už zpomaluje kvůli faktorům, jako jsou přísná opatření proti virům a přísnější omezení ke zkrocení trhu s nemovitostmi. Nomura Holdings Ltd., China International Capital Corp. a Morgan Stanley tedy buď snížily prognózy růstu HDP, nebo varovaly před nižším růstem kvůli výpadkům dodávek energie. Čínské úřady sledují narušení, přičemž oficiální list Komunistické strany Číny People’s Daily v nedělním úvodníku uvedl, že nedostatek donutí firmy zvýšit ceny zboží pro čínské spotřebitele. Vláda severovýchodní provincie Liao-ning naléhala na místní regulační orgány, aby zabránily tomu, že omezení dodávek elektrické energie bude mít dopad na výrobu a obytné využití, uvedla státní televize CCTV.