Svobodné celní pásmo, celní sklad, skladové a kancelářské prostory

Logistické firmy přišly kvůli koronaviru o 35 milionů Kč

Velké tuzemské logistické firmy dosud zaznamenaly vícenáklady a ztráty v souvislosti s epidemií koronaviru přes 35 milionů korun. S pokračujícími nákupy ochranných pomůcek náklady dál rostou. ČTK to řekl viceprezident České logistické asociace Miroslav Rumler.

 

"Dopady na logistické společnosti jsou zjednodušeně dvojí. Firmy pracující pro automobilový sektor, který je tahounem české ekonomiky, přišly díky utlumené výrobě v tomto odvětví o práci. Naopak firmy působící v oblasti rychloobrátkového zboží, zejména potravin nebo e-commerce, musí díky nečekaně zvýšené poptávce nasazovat všechny rezervy, aby zajistily plynulé zásobování obchodů," podotkl Rumler.

Poptávka po distribuci potravin vzrostla o 50 až 120 procent proti normálnímu stavu ve stejném období běžného roku. Jde o srovnatelný výkyv, jaký logistika potravin zaznamenává před Vánoci nebo Velikonoci. Na tyto sezónní výkyvy se ovšem firmy připravují předem. Naproti tomu se průměrný propad výroby v sektoru automotive dnes v meziročním srovnání pohybuje mezi 50 až 100 procenty celkového objemu. I zde situaci komplikuje nečekanost změny, na kterou se firmy neměly příležitost připravit. Přepravní firmy zároveň neví, jak dlouho budou odstávky trvat a nemohou se do budoucna připravit.

K tomu přistupují dodatečné náklady na ochranné pomůcky a dezinfekce, které firmy musí vynakládat, aby ochránily své zaměstnance. "Jde o částky v řádech milionů korun, které nezanedbatelně zatěžují hospodaření členských firem. Tyto náklady přitom nejsou zahrnuty do standardních cenových kalkulací. Roušky a další ochranné prostředky si navíc musí firmy velmi problematicky zajišťovat samy, bez jakékoli pomoci státu, přestože jde o distribuci potravin," dodal Rumler.

Například u společnosti ESA logistika přesahují dosavadní vícenáklady na ochranné prostředky pro zaměstnance, dezinfekční prostředky a nezbytná organizační opatření v dopravních a skladových procesech dva miliony korun. Další logistický operátor MD logistika odhaduje částku, kterou musel vydat na bezpečnostní opatření, v rozmezí 1,3 a 1,5 milionu korun.

Česká logistická asociace byla založena v roce 1993 jako nezisková, zájmová společenská organizace zaměřená na problematiku logistiky a její aplikace v hospodářské praxi. V současnosti sdružuje největší české společnosti působící v oblasti dopravy, skladování a logistiky.