Dopravní spor s Rakouskem eskaluje
Svobodné celní pásmo, celní sklad, skladové a kancelářské prostory

Dopravní spor s Rakouskem eskaluje

Spor o praktiky blokového odbavení na rakouských hranicích nadále eskaluje. Poté, co se na dálnici A93 před hraničním přechodem Kufstein nedávno vytvořila velmi dlouhá řada kamionů, obrátila se bavorská ministryně dopravy Kerstin Schreyerová znovu na Evropskou komisi.


Bilaterální rozhovory by nepřinesly řešení; proto se Schreyerová po dopise komisařce EU pro dopravu Adině Valeanové obrátila také přímo na předsedkyni Komise Ursulu von der Leyenovou. Politička CSU uvedla, že blokovým odbavením se doprava nesnížila, ale spíše ztížila. Taková opatření také neprospívají klimatu. EU by měla objasnit, zda jsou omezení slučitelná s právem EU. Von der Leyenová by měla vyzvat Rakousko, aby dodržovalo evropské smlouvy – v případě potřeby před Evropským soudním dvorem.

Podle Bavorska je manipulace s bloky povolena pouze v závažných nouzových situacích, aby se zabránilo dopravnímu kolapsu. Současná praxe jde mnohem dál. Naposledy ve středu a pátek minulého týdne a také toto úterý a středu povolilo Tyrolsko kamionům vjezd do země pouze dávkovaným způsobem. V jednom případě se kamiony vracely až 70 kilometrů daleko – do Holzkirchenu a tedy téměř k branám Mnichova, uvedl mluvčí dopravní policie v Raublingu.
Tyrolsko povoluje v určité dny projet kontrolním stanovištěm u Kufsteinu maximálně 300 kamionům za hodinu a omezuje tak ranní vjezd kamionů, aby se snížilo zatížení frekventované dálnice Inntal. Z Německa se vůči tomu již léta ozývá kritika.