Svobodné celní pásmo, celní sklad, skladové a kancelářské prostory

Dohoda EU-Katar o letecké dopravě na obzoru

Státy EU doufají ve větší a spravedlivější leteckou dopravu s Katarem. To by měla umožnit dohoda o letecké dopravě mezi EU a státem v Perském zálivu, kterou Rada ministrů EU nyní schválila.

 

Nahrazuje dvoustranné dohody 27 členských států. Naproti tomu podle Evropské komise obsahuje dohoda s EU pravidla pro kontrolu státní podpory. Letecké společnosti v EU totiž opakovaně obviňovaly společnost Qatar Airways, že se těší nespravedlivým konkurenčním výhodám prostřednictvím subvencí. Nová dohoda ukládá Německu, Francii, Itálii, Nizozemsku a Belgii povinnost do pěti let postupně otevřít své trhy letecké dopravy katarským společnostem. Podle Komise to těchto pět zemí EU dosud neučinilo v plném rozsahu. V budoucnu již nebude existovat povinnost leteckých společností EU obchodovat s Katarem prostřednictvím místní společnosti.


Dohoda dává leteckým společnostem obou stran právo nabízet neomezený počet osobních a nákladních letů mezi letišti v Kataru a zeměmi EU. Letecké společnosti z EU mají rovněž možnost nabízet spojovací nákladní let do třetí země sedmkrát týdně po nákladním letu do Kataru. Katarské letecké společnosti mají stejná práva (sedm spojovacích letů týdně pro každou zemi EU). Tato práva ještě nejsou zakotvena ve všech dvoustranných smlouvách.


EU prostřednictvím dohody očekává hospodářský růst a nové příležitosti pro dopravní společnosti. Jednání byla dokončena již na začátku roku 2019. Stejně jako jiné dohody o letecké dopravě však byla v Radě ministrů blokována mimo jiné kvůli sporu mezi Velkou Británií a Španělskem o Gibraltar. Podle portugalského předsednictví v Radě EU bude pravděpodobně podepsána na podzim spolu s dohodami o sousedství v letecké dopravě s Ukrajinou, Arménií a Tuniskem. Uvedené dohody by mohly prozatímně vstoupit v platnost před dokončením ratifikace ze strany EU, všech členských států, a protistrany.