Svobodné celní pásmo, celní sklad, skladové a kancelářské prostory

Čínská vláda vyzývá velké vývozce, aby uzavírali dlouhodobé kontrakty s rejdaři

Čínské ministerstvo dopravy (MOT) vybízí čínské vývozce, aby podepsali dlouhodobé přepravní smlouvy s provozovateli liniové dopravy jako pojistku proti bezprecedentnímu prudkému nárůstu sazeb za přepravu kontejnerů.

 

Mluvčí Sun Wenjian řekl, že ministerstvo pohlíží na dlouhodobé smlouvy o kontejnerové přepravě jako na prostředek stabilizace dodavatelských řetězců, které byly narušeny propuknutím Covid-19 a tajfuny v Číně a přetížením přístavů na západním pobřeží USA.


MOT následuje svůj korejský protějšek, který již dotuje zásilky vázané na dlouhodobé přepravní smlouvy.


Pan Sun řekl: „Dlouhodobí zákazníci jsou pro liniové operátory významným zdrojem příjmů a mimo Čínu mnoho velkých zasílatelů podepisuje dlouhodobé smlouvy, aby si byli jisti stabilní mírou přepravy a spolehlivostí služeb.” V prvních osmi měsících tohoto roku, čínský zahraniční obchod meziročně vzrostl o téměř 24%, z toho vývoz o 23%. Obavy však vzbuzují rostoucí náklady na nákladní dopravu. Drewry's World Container Index ukázal, že minulý týden byly náklady na přepravu 40metrového kontejneru ze Šanghaje do Los Angeles meziročně o 329 % vyšší a činily 10 377 dolarů.


Nedostatek kontejnerů v důsledku pomalého návratu prázdných z Evropy a USA, jakož i nevyhovující přepravní časy vytvořily tlak na zvyšování sazeb za nákladní dopravu. Napjatá přepravní kapacita způsobila, že se řada zasílatelů obrátila na železniční nákladní dopravu jako alternativu, přičemž počet měsíčních nákladních vlaků mezi Čínou a Evropou za čtyři měsíce do srpna přesáhl 1300 cest. Paní Meng Wei, mluvčí čínské agentury pro ekonomické plánování, Národní komise pro rozvoj a reformy, uvedla, že v prvních osmi měsících roku  bylo vypraveno 10 052 nákladních vlaků v relaci Čína-Evropa, o 32 % více než loni. A do Evropy bylo dovezeno 967 000 kontejnerů, což je meziročně o 40 % více.

 

P.S. Nebylo by lepší, kdyby tatáž vláda vyzvala rejdaře, aby přestali šponovat ceny (někdy i podivným způsobem)?