Svobodné celní pásmo, celní sklad, skladové a kancelářské prostory

Čína hrozí přerušením železničního spojení přes Litvu (kvůli Tajwanu)

Narůstají obavy ohledně údajných plánů čínského státního železničního operátora pozastavit ukončení spojů v Litvě v reakci na rostoucí politickou nevoli mezi zeměmi.

 

Mluvčí litevských železnic sdělil, že společnost neobdržela od China Railway Container Transport (CRCT), dceřiné společnosti China Railway Group, žádnou oficiální zprávu o jakémkoli pozastavení, ale mnoho zákazníků ji informovalo o možných zádrhelech. Mezitím tranzitní vlaky projíždějí Litvou obvyklým způsobem.


Vztahy mezi zeměmi se začaly zhoršovat v červnu, kdy Litva „obešla čínskou jurisdikci“, když se zavázala darovat 20 000 vakcín Covid-19 Tchaj-wanu (který si nárokuje Čína), než zde zřídí zastupitelský úřad.
Tchaj-wan má diplomatické zastoupení ve zhruba 70 zemích, většina úřadů je uvedena jako Tchaj-pej, hlavní město v souladu s čínskými nároky na ostrov.


Jeden zdroj řekl (The Loadstar): „Přímá čínská železniční doprava do Litvy je součástí čínského One Belt One Road. Samotná Litva tuto železniční trať využívá také k přepravě vnitrostátního zboží. Zrušení přímé železniční dopravy je hospodářským trestem Číny vůči Litvě poté, co stáhla svého velvyslance z Litvy.” Odvolaný čínský velvyslanec, Shen Zhifei řekl reportérům, že Litva v roce 2020 vyvezla do Číny pšenici v hodnotě více než 75 milionů dolarů a dalších 2,1 milionu dolarů získal vývoz hovězího masa, protože objemy mléčných výrobků vyvážených do této země nadále rostly.