Svobodné celní pásmo, celní sklad, skladové a kancelářské prostory

Boj mezi odborovými organizacemi v DB sílí

EVG oznámilo důsledky pro možnou dohodu mezi GDL a Deutsche Bahn. „Poté, co bude uzavřeno kolektivní vyjednávání GDL, prozkoumá EVG své budoucí kroky na základě zvláštního práva na ukončení smlouvy,“ uvedl ve středu předseda EVG Klaus-Dieter Hommel pro noviny Funke Media Group.

 

„Faktem je, že stávající tarifní kolo pro všechny zaměstnance Deutsche Bahn uzavírá EVG". EVG již v roce 2020 vyjednalo kolektivní smlouvu s Deutsche Bahn.


V úterý skončilo třetí kolo stávek GDL. Sbližování je zatím v nedohlednu. GDL požaduje o 3,2 procenta vyšší plat za 28 měsíců a prémii za covid ve výši 600 eur. Železnice naposledy nabídla trvání 36 měsíců a souhlasila s prémií za covid. Projednává se také zákon o kolektivním vyjednávání. Stanoví, že ve společnosti s několika odborovými organizacemi se uplatňuje pouze kolektivní smlouva větších zástupců zaměstnanců. Ve většině z přibližně 300 železničních společností je to z pohledu skupiny železniční a dopravní unie EVG, která konkuruje GDL.


Hommel požádal GDL, aby jmenovala své členy. „Je načase, aby svaz GDL zveřejnil údaje o svých členech. To je jediný způsob, jak může prokázat právo na budoucí zastoupení zaměstnanců". EVG má podle vlastních informací 180 000 členů a Deutsche Bahn má stupeň organizovanosti mezi 50 a 70 procenty.