Svobodné celní pásmo, celní sklad, skladové a kancelářské prostory

Autory studie obhajující kanál DOL policie podezřívá s manipulace zakázek

Miloš Zeman se snaží prosadit kanál Dunaj-Odra-Labe. Vláda Andreje Babiše investici za 615 miliard korun podkládá studií soukromých firem, která ji označila za výhodnou. Dle zjištění Aktuálně.cz a HN stejné společnosti policie podezřívá z manipulací veřejných zakázek.

 

Razii u nich NCOZ dělala tři měsíce poté, co s nimi ministerstvo uzavřelo poslední dodatek smlouvy na analýzu za 27 milionů. Zastánci argumentují ekologickou dopravou, ekonomickým rozvojem či přínosy pro turistický ruch, nejnověji pak přínosem pro vodní hospodářství v dotčených regionech. Pro kritiky je stavba jen obřím plýtváním penězi a označují ji za ekologickou katastrofu. Vláda rozhodnutí kanál vybudovat staví na studii proveditelnosti, dle které je realizace projektu dobrý nápad. Hlavními autory analýzy je dvojice soukromých firem. Dle zjištění Aktuálně.cz a Hospodářských novin obě společnosti policie podezřívá z manipulací zakázek na velká vodní díla. Při razii již v roce 2018 detektivové zabavovali počítače a odnášeli si písemnosti ze dvou soukromých firem Aquatis a Sweco. Stalo se tak tři měsíce poté, co s nimi ministerstvo dopravy uzavřelo poslední dodatek smlouvy na analýzu kanálu za 27 milionů korun. Na tomto dokumentu nyní vláda staví své rozhodnutí v půlbilionovém projektu pokračovat, ač ho část kapacit v oboru kritizuje jako nepodložený.

Dle dvou na sobě nezávislých zdrojů blízkých vyšetřování elitní detektivové z NCOZ prověřují, že se Aquatis a Sweco vzájemně domlouvaly na zakázkách. A tím zvyšovaly jejich cenu. Mimo jiné jim jde o protipovodňová opatření Olomouce. Zájem policie o projektantské firmy je přitom dle zdrojů Aktuálně.cz a HN ze státních podniků pochopitelný. Právě projektanti určují podobu vodních děl za miliardy. Vyšetřovatelé se mimo jiné pokoušejí zjistit, zda se nedomlouvají se stavebními firmami, že jim v plánech narýsují "rezervy", které stát proplatí, ale dělníci ve finále nemusí celé prostavět.  

 

https://www.svazspedice.cz/index.php/ssl-zpravodaje/