Svobodné celní pásmo, celní sklad, skladové a kancelářské prostory

Aktuality - SSL Express 21-07-2020

CMA CGM a přeprava chráněných živočichů a rostlin | Letecké cargo se jen pomalu vrací k normálu | Podpora EU - investice do modernizace železnic

 

CMA CGM a přeprava chráněných živočichů a rostlin

Skupina CMA CGM posiluje své postupy pro přepravu chráněných druhů, jejichž obchod je upraven Úmluvou o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES). V rámci těchto přísnějších postupů musí přepravci výslovně uvést, zda se na určitý druh vztahuje úmluva CITES, a případně poskytnout potřebné vývozní povolení, kdykoli je přepravováno jakékoli zvířecí nebo rostlinné zboží. Skupina CMA CGM souběžně sestavila černou listinu vývozců podezřelých z účasti na nedovoleném obchodování. V koordinaci s Akademií CMA CGM Academy a CITES se také zlepšuje školení jejích obchodních zástupců po celém světě a zpřísňují se auditorské postupy „know-your-customer“. Po několika podezřeních, že nehlášené růžové dřevo mohlo být součástí nákladních zásilek z Gambie, se skupina rozhodla zastavit vývoz dřeva ze země až do dalšího oznámení. Rosewood je chráněný druh a obchod s ním je regulován CITES. Toto vysoce vyhledávané dřevo je v regionu nezákonně vytěženo a poté exportováno pod různými různými podobami. Tento nezákonný obchod je silně zapojen do odlesňování západní Afriky.


Letecké cargo se jen pomalu vrací k normálu

Pro mnoho provozovatelů leteckých společností byla letecká nákladní doprava jediným jasným místem v chaosu první poloviny roku 2020. Zatímco počet cestujících drasticky poklesl, objem letecké přepravy v první polovině roku se ve srovnání s předchozím rokem zvýšil o více než 18 procent, jak ukazují údaje nizozemské analytické společnosti World ACD. Celosvětový prodej letecké nákladní dopravy se také zvýšil o téměř 21 procent. Zdá se však, že volatilita v letecké nákladní dopravě pomalu ustupuje, jak ukazuje nový průzkum ACD na světě. Podle něho se celosvětový objem leteckého nákladu od května do června zvýšil o 3,5 procenta, zatímco globální výnosy (v USD) poklesly o 21 procent. Výsledkem bylo snížení příjmů leteckých společností (v USD) o 19 procent ve srovnání s loňským květnem.
Daleko od uzdravení V důsledku toho se normalizovala velká ztráta kapacity a vysoká úroveň příjmů, které letecké společnosti zaznamenaly od dubna do května. Letecký průmysl se však zdaleka nezotavuje. Celkový objem, který letěl v červnu, je meziročně stále o 20 procent nižší, zatímco míra návratnosti vzrostla o 76 procent. Ani první dny v červenci nevykazují žádné zásadní změny. Výnos se nevrátil na úroveň běžnou před vypuknutím epidemie Covid 19.
Na základě mnohých údajů o trhu s leteckou nákladní dopravou definoval dům z analýzy opatrné, dočasné hodnocení: Globální výnos z posledního týdne v červnu do prvních dvou týdnů v červenci se tedy snížil jen o 2,4 procenta. Týdenní objemy nákladu v polovině července však byly nižší než před dvěma týdny.


Podpora EU - investice do modernizace železnic

Evropská unie podporuje hospodářské oživení ve všech členských státech a za tímto účelem poskytne finanční injekci ve výši téměř 2,2 miliardy eur na 140 klíčových dopravních projektů. ČR získá 190 mio EUR na tři železniční projekty:
Bude se modernizovat železniční stanice Pardubice, z EU na to půjde 6,3 mio EUR. Dalších 57 mio EUR poputuje na modernizaci přerovského železničního uzlu. Na instalaci jednotek ETCS do vozidel Českých drah půjde z EU 126 mio EUR. Kromě toho bude ČR profitovat také ze tří dalších projektů, které spadají pod německou a slovenskou správu, mezi nimiž je například spojení mezi Prahou a Drážďany. Jedná se o peníze z tzv. Nástroje pro propojování Evropy CEF.

 

https://www.svazspedice.cz/